PEEP uygulanan travma hastalarında intraabdominal basıncın solunum parametreleri ve karaciğer-böbrek fonsiyonları üzerine olan etkisinin değerlendirlmesi
Evaluation of the effect of intraabominal pressure on respiratory parameters and liver-kidney functions in trauma patients applied with positive and expiratuar pressure
- Tez No: 725501
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN ALTUNKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Travma, mekanik, termal, elektrik veya kimyasal enerjiye maruz kalmaktan kaynaklanan yaralanmalardır. Ölüm nedenleri arasında travma, 20-40 yaş arasında birinci, 45 yaş ve üzeri insanlarda ise üçüncü sırada olmaya devam etmektedir. Mekanik ventilasyona başlanılması konusunda her hasta kendi içinde ele alınmalıdır. Oksijen - karbondioksit alışverişinin bozulduğu, solunum yükünün arttığı ve devamında solunum yetersizliğinin geliştiği, medikal tedaviye yanıtsız kardiyojenik şok gibi diğer organ yetmezliklerinin geliştiği durumlarda solunumun mekanik olarak desteklenmesi gerekmektedir. Alveollerin kollapsını önleyen, ekspiryum sonunda alveol içinde kalan, atmosfer basıncından daha yüksek değerde olan basınçtır. Ekstrensek olarak değeri cihaz üzerinden ayarlanabilen bir parametredir. Fizyolojik PEEP 4-5 cmH2O'dur. PEEP, karın içi basınç değerlerini etkileyen bir etmendir. Mekanik ventilasyon uygulamasındaki hastalarda karın içi basınç verileri incelenirken PEEP'in hesaba katmak gereklidir. Renal sistem, anatomik pozisyonu nedeniyle intraabdominal hipertansiyondan kolay etkilenir. İntraabdominal basınç artışına ilk yanıt oligüridir. İAH'de renal arter ve vene bası ile renal venin basıncı ve renal vasküler direnç önemli ölçüde yükselir. Çalışmaya alınan hastaların PEEP değerleri ve intraabdominal basınç arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. İntraabdominal basınç değerleri ile üre, kreatinin, ALT, AST değerleri arasında pozitif yönlü zayıf düzeyde bir ilişki olduğu, ancak albümin değerleri ile negatif yönlü zayıf düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Bu sonuçla birlikte, İAB artışının düşünüldüğü klinik durumlarda yüksek PEEP uygulanamayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Trauma is injury resulting from exposure to mechanical, thermal, electrical, or chemical energy. Among the causes of death, trauma continues to be the first among people aged 20-40, and the third in people aged 45 and over. Each patient should be considered individually regarding the initiation of mechanical ventilation. In cases where oxygen - carbon dioxide exchange is impaired, respiratory load increases and respiratory failure develops, other organ failures such as cardiogenic shock unresponsive to medical treatment develop, respiration should be supported mechanically. It is the pressure that is higher than the atmospheric pressure, which remains in the alveoli at the end of the expiration, which prevents the collapse of the alveoli. It is a parameter whose value can be adjusted extrinsically on the device. Physiological PEEP is 4-5 cmH2O. PEEP is a factor that affects intra-abdominal pressure values. PEEP should be taken into account when examining intra-abdominal pressure data in mechanically ventilated patients. The renal system is easily affected by intra-abdominal hypertension due to its anatomical position. The first response to increased intra-abdominal pressure is oliguria. Compression of the renal artery and vein, and the pressure of the renal vein and renal vascular resistance increase significantly in IAP. Statistically significant differences were found between the PEEP values and intra-abdominal pressure of the patients included in the study. There was a weak positive correlation between intraabdominal pressure values and urea, creatinine, ALT, AST values, but a weak negative correlation with albumin values. With this result, it should be considered that high PEEP cannot be applied in clinical situations where IAP increase is considered.