The impact of the global financial crisis and institutional settings on corporate financial decisions
Küresel finansal krizin ve kurumsal ayarlamaların kurumsal finansal kararlar üzerindeki etkisi
- Tez No: 725502
- Danışmanlar: PROF. DR. ROGER ADKİNS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bradford
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kurumsal finansman teorilerinin şartlı kabul edilmesinden itibaren, bu çalışma 2007-2009 küresel finansal krizin (KFK) ve kurumsal ayarlamaların kurumsal finansman kararları üzerindeki etkisini incelemektedir. Kredi arzı ve kredi talebi üzerindeki durgunluk kurumsal finansal kanalları etkilemektedir. Kredi durgunluğu hem borçlanmayı hem de yatırımları olumsuz yönde etkileyen daha fazla kurum maliyeti, iflas maliyeti ve bilgi asimetrisine neden olmaktadır. Firmalar borç finansmanını azaltır, daha fazla nakit tutar ve belirsizlikteki keskin artış nedeniyle temettü ödemelerini azaltır. Ayrıca, kurumsal ortamların kurumsal kararlar üzerindeki rolü KFK'nin ardından farklılık gösterir. Üç ampirik bölüm literatüre katkıda bulunmaktadır: İlk olarak, Bölüm 3, KFK'nin belirleyiciler üzerindeki rolünü ve kaldıraç ve borç vadesinin ayarlama hızını araştırmakta ve iflas maliyetleri, ajans maliyetleri ve bilgi asimetrisinin etkisinin, KFK sonrası kaldıraçtan ziyade sadece borç vadesi üzerinde arttığını ortaya koymaktadır. Kaldıraç ve borç vadesinin ayarlama hızı, düşük arz ve kredi talebi nedeniyle KFK'den sonra düşmektedir. Bölüm 4 farklı ajans problemleri olan ülkelerdeki nakit varlıkların KFK'den nasıl etkilendiğini incelemekte ve ajans maliyetlerinin ve bilgi asimetrisinin yükselmesinin KFK'den önceki ve sonraki süreçte nakit kararlarını nasıl açıklayabileceğini analiz etmektedir. Finansal olarak kısıtlanan firmalar, kısıtlamasız firmalara kıyasla daha hızlı nakit stok ayarlamasına sahiptir. Ancak, düşük yönetişim ülkelerindeki firmalar, kriz öncesi yüksek yönetişim ülkelerinden daha düşük nakit ayarlama hızına sahipken, kriz sonrası dönemde bunun tersi olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, Bölüm 5, ajans sorunlarının ve KFK'nin temettü ödemeleri üzerindeki etkisini analiz eder. Yüksek yönetişim ülkelerindeki firmaların aksine, İngiliz hukuk ülkelerindeki şirketlerin ikame ve sonuç modelleri tarafından teyit edildiği üzere KFK'den sonra temettü ödeme olasılıkları daha düşüktür. Ayrıca, temettüler KFK tarafından bir sinyalleme cihazı olarak kullanılır. Sonuç olarak, KFK ve kurumsal ayarlamalar, şirketlerin hissedarlarının nereye ve ne zaman yatırım yapacaklarını belirlemek için kurumsal finansal politikalarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Since theories of corporate finance are recognised to be conditional, this study explores the impact of the global financial crisis (GFC) of 2007-2009 and institutional settings in determining corporate financial decisions. The recession on the supply of credit and demand for credit affects the corporate financial channels. The credit recession causes more agency costs, bankruptcy costs and information asymmetry, which adversely influence both borrowing and investments. Firms reduce debt financing, retain more cash and cut corporate payouts due to a sharp rise in uncertainty. Moreover, the role of institutional settings on corporate decisions differs following the GFC. Three empirical chapters contribute to the literature: First, Chapter 3 investigates the role of GFC on determinants and the adjustment speed of leverage and debt maturity and reveals that the effect of bankruptcy costs, agency costs and information asymmetry only increases on debt maturity, as opposed to leverage in the post-GFC. The adjustment speed of leverage and debt maturity drops after the GFC due to the low supply and demand for credit. Chapter 4 examines how cash holdings have been affected by the GFC across countries which have different agency problems and analyses how the rise of agency costs and information asymmetry can explain cash decisions before and after the GFC. Financially constrained firms have quicker cash holdings' adjustment compared to unconstrained firms. However, while firms in low-governance countries have slower adjustment speed of cash than those in high-governance countries in pre-crisis, it has been found that it is vice versa in the post-crisis period. Finally, Chapter 5 analyses the effect of agency problems and the GFC on dividend payouts. Contrary to firms in high-governance countries, those in common-law countries are less likely to pay out dividends, as confirmed by the substitute and outcome models, sequentially after the GFC. Also, dividends are used as a signalling device by the GFC. Overall, the GFC and institutional settings impact corporate financial policies of firms to specify where and when their shareholders invest.