OECD ülkeleri ve Türkiye'nin sağlık harcamalarının bebek ölümleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between healty expenditures and infant mortality in OECD countries and Turkey
- Tez No: 725509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Public Administration, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toplumların gelişmişlik seviyeleri yalnız ekonomileri veya kişi başına düşen gelir oranlarıyla değil eğitim ve sağlık düzeylerini göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Sağlık hizmetlerini sunan ve bu hizmetlerden doğrudan ve dolaylı olarak faydalananlar bulunmaktadır. Ülkelerin öncelikli olarak sağlık düzeylerinin saptanması, sağlık hizmetlerinin planlanması ve bu planlamada önceliklerin tam olarak saptanması ağırlıklı olarak doğurganlık, hastalık ve ölümlülük göstergeleri kullanılmaktadır. Özellikle bebek ölümleri, ülkelerin sağlık hizmeti düzeylerinin belirlenmesinde kullanılan önemli bir ölçüttür. Gerçekte sağlık hizmetleri bireysel yarar sağlasa da toplumsal yararı oldukça önemlidir. Bu açıdan ülkelerin sağlık hizmetlerinin verimliliğini ve işleyişini o ülkede yeni doğan bebeklerin korunması ve mücadele edilmesi kapsamında büyük önem taşımaktadır. Sağlık hizmetlerinin ilk basamağı teşhis ve sonrasında tedaviye yönelik çalışmalar üzerinde durulması bu çalışmaların harcama boyutunun olacağını göstermektedir. Sağlık hizmetlerinin sağlanabilmesi için gerçekleştirilen harcamaların finansmanı konusunda özel, kamu ve karma finansman yöntemlerinden faydalanılmaktadır. Çalışmamızda OECD Ülkeleri ve Türkiye'nin Sağlık Harcamalarının Bebek Ölümleri ile İlişkisinin Değerlendirilmesi konularına değinilmiştir. Sağlık harcamalarının iki farklı ayırımına gidilerek kamu ve özel kesim farklı şekillerde ele alındığı gibi toplam sağlık harcamalarına da yer verilmiştir. Söz konusu verilere yıllar itibariyle değişimleri şekiller ve tablo yardımıyla analizleri yapılmış ve değerlendirilmiştir. Bununla beraber GSYH kavramı ile bebek ölümleri ve sağlık harcamaları ele alınmış, OECD ülkeleri ve Türkiye gibi ülkelerin bebek ölümleri ve sağlık harcamalarının GSYH içerisindeki payına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development levels of societies should be evaluated not only by their economy or per capita income, but also by considering their education and health levels. There are those who provide health services and benefit directly or indirectly from these services. Predominantly, fertility, disease and mortality indicators are used to determine the health levels of countries, to plan health services and to determine the priorities in this planning. In particular, infant mortality is an important criterion used in determining the health service levels of countries. In fact, although health services provide individual benefits, the social benefit is very important. In this respect, the efficiency and functioning of the health services of the countries is of great importance within the scope of the protection and struggle of newborn babies in that country. Focusing on the first step of the health services diagnosis and then the studies on treatment shows that these studies will have an expenditure dimension. Private, public and mixed financing methods are used to finance the expenditures made for the provision of health services. In our study, the evaluation of the Relationship between Health Expenditures and Infant Mortality in OECD Countries and Turkey has been discussed. By making two different distinctions of health expenditures, public and private sectors are handled in different ways, as well as total health expenditures. The changes in the mentioned data over the years were analyzed and evaluated with the help of figures and tables. In addition, the concept of GDP and infant mortality and health expenditures were discussed, and the share of infant mortality and health expenditures in GDP of countries such as OECD countries and Turkey was mentioned.