Türkiye'de son dönem sağlık harcamalarının dağılımı ve temel sağlık göstergeleri ile ilişkisi
Turkey's the distribution of health expenditure in the last period and relations with key health i̇ndi̇cators
- Tez No: 406708
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EROL HAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bireylerin yaşamlarını mutlu olarak sürdürebilmelerindeki en önemli etken“sağlıklı olma”dır. Sağlığın bozulması durumunda tedavi olmak amacıyla sağlık hizmetlerinden yararlanılır. Bu yüzden sağlık harcamaları için ülkelerin bütçelerinden ayırdıkları pay çok önemlidir. Bu harcamalar günümüzde kamu sektörü, özel sektör ve cepten harcamalar olarak gerçekleştirilir. Bu çalışmada Türkiye'nin sağlık sistemi hakkında bilgi verilmiş, 2002-2012 yılları arasında Türkiye'nin GSYİH'sı ile, Türkiye'nin temel sağlık göstergelerindeki değişimler olarak doğumda yaşam beklentisi, bebek ölüm hızı, anne ölüm oranı, nüfusa düşen hasta yatağı sayısı, nüfusa düşen sağlık personeli sayısı, kişi başına düşen doktora başvuru oranı gibi göstergeler kullanılmış, İsveç, Meksika ve OECD Ülkeleri ortalama değerleri ile kıyaslamalar yapılmıştır. Bu araştırmaların sonucunda Doğumda Yaşam Beklentisi ile GSYİH arasında pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu belirlenirken, Bebek Ölüm Hızı ve Anne Ölüm Oranı arasında negatif yönlü bir ilişkinin olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important to sustain happiness in individuals life is“to be healthy”. In case of deterioration they need well-organized health care services . So it is very important share of health expenditure of the budget set aside for the country. These expenditures are include Public Health Expenditures, Private Health Expenditures, Out-of-Pocket Expenditures. In this study, changes in Turkey's GDP and health expenditures during the years 2002-2012 was correlated with the changes in main health indicators, namely, life expectancy at birth, infant mortality rate, maternal mortality ratio, number of hospital beds per population, the number of health workers per population, doctor consultations per capita and comparisons have been made with Mexico, Sweden and the OECD mean values. At the end of this investigation, a positive relation was founded between GDP and life expectancy at birth and the negative relation between GDP and maternal mortality ratio, infant mortality rate.