Uluslararası insancıl hukuk (Jus ın bello) açısından otonom silah sistemleri
Autonomous weapon systems in the context of international humanitarian law (Jus in bello)
- Tez No: 725525
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Savaşlar, yeni teknolojilerin uygulanmasından etkilenen yeni silahların ve stratejilerin ortaya çıkmasıyla dramatik değişimlere maruz kalmaktadır. Dolayısıyla savaşlar, teknolojik yeniliklerin tarihidir ve günümüzde de bir istisna değildir. Bilhassa yapay zekâ ile donatılmış olan otonom silah sistemleri savaşların yapılma şeklinde devrim yaratacak karakteristiğe sahiptir. Ancak hâlihazırda geliştirilme aşamasında olan bu tür sistemlere ilişkin mutabık kalınmış bir tanımdan bahsetmek mümkün değildir. Söz konusu belirsizliklere rağmen bu tür sistemler kritik işlevlerinde otonomiye sahiptir yani bu tür algoritmik yapılar insan müdahalesi olmaksızın hedefleri seçebilen ve angaje olabilen sistemlerdir. Nitekim günümüzde artan otonomiye yönelik eğilim yoğunlaşmaktadır. Bu eğilimin artmasında ise stratejik ve operasyonel avantajlar etkili olmaktadır. Çünkü bu tür sistemler modern savaş alanının karmaşıklığına, hareket edebilme kapasitesine ve veri işleyebilme hızına insan askerlerden daha çabuk uyum sağlama ve bunlarla başa çıkma yeteneğine sahiptir. Ancak otonom silah sistemlerinin silahlı çatışmalarda kullanılması birtakım dezavantajları da içerisinde barındırmaktadır. Özellikle insanların kuvvet kullanımındaki geleneksel rollerinden uzaklaştırılması nedeniyle otonom silah sistemleri bir dizi yasal ve etik kaygıyı gündeme getirmektedir. Söz konusu olan kaygıların en belirgin olanı ise“uluslararası insancıl hukuk”çerçevesinde belirmektedir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı otonom silah sistemlerinin ortaya çıkarmış olduğu uluslararası hukuk sorunlarını uluslararası insancıl hukuk boyutuyla ele almaktır.
Özet (Çeviri)
With the influence of new technologies and the emergence of new weapons, as well as new strategies, wars change dramatically. Therefore, wars are the history of technological innovations and today is no exception. Particularly, autonomous weapon systems equipped with artificial intelligence will radically change the nature of warfare. However, there is no agreed definition of such systems currently under development. Despite these uncertainties, autonomous systems have autonomy in their critical functions; that is, such algorithmic structures that can select targets and engage without human intervention. The actions of autonomous systems are based on pre-planned algorithms, such systems have limited discretion as they do not have human cognitive abilities. The operation of autonomous systems on the basis of limited discretion is arbitrary. As a matter of fact, the trend towards increasing autonomy is intensifying today. Strategic and operational advantages are effective in increasing this trend. Because such systems have the ability to adapt and cope with the complexity, mobility and data processing speed of the modern battlefield more quickly than human soldiers. However, the use of autonomous weapon systems in armed conflicts also has some disadvantages. Autonomous weapon systems raise a number of legal and ethical concerns, especially due to the removal of people from their traditional roles in the use of force. The most obvious of these concerns is in the framework of“international humanitarian law ”. The aim of this study is to examine the problems of international law caused by autonomous weapon systems within the context of international humanitarian law.