Kamusal hizmetlerin etkinliğini artırmada kurumsal iletişimin stratejik önemi: Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele birimleri
The strategic importance of corporate communication in improvement of the efficiency of public services: The General Directorate of Security, Counter Narcotic units
  1. Tez No: 725549
  2. Yazar: İBRAHİM HAKKI SEYDİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada çağın, dünyanın ve ülkemizin büyük sorunlarından biri olan uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti suçlarıyla mücadele eden birimlerde, kurumsal iletişimin önemini ortaya koymaya ve kavratmaya yönelik tespitler yapılıp öneriler geliştirme amaçlanmıştır. Halkla ilişkiler de dahil olmak üzere kurumların gerçekleştirdiği tüm iletişim çalışmalarını çatısı altında toplayan kurumsal iletişimin, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve il birimlerinde uygulanışı ve önemi incelenmiştir. Birim personelinin kuruma bağlılığı, kurumsal kültür ve imajı, kurumsal saygınlığın tesisi ve tüm paydaşlarına yönelik iletişim çalışmaları detaylı olarak irdelenmiştir. Çalışma; merkez birimi, Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Samsun, Diyarbakır ve Van narkotik suçlarla mücadele birimlerinde görev yapan 1929 katılımcıya yönelik bir anket ve betimsel yöntemle yapılan bir araştırmayla tamamlanmış, SPSS 18 istatistik analiz programı kullanılarak yorumlar geliştirilmiştir. Araştırma sonucunda çalışanların, narkotik birimlerinin kurumsal iletişimine dönük olumlu bir algısının olduğu, kurumsal aidiyetin yüksek olduğu ve kurumsal itibara ilişkin de olumlu düşüncelere sahip olduğu görülmüştür. Narkotik birimleri açısından yapılan tespit ve önerilerin hem alan yazınına hem narkotik birimlerinin kurumsallaşmasına hem de emniyet teşkilatının diğer birimlerine yönelik fayda sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make determinations and develop suggestions to reveal and comprehend the importance of corporate communication in units fighting against drug use and trafficking crimes, which is one of the biggest problems of our age, the world and our country. The application and importance of corporate communication, which gathers all communication activities of institutions, including public relations, in the General Directorate of Security, Department of Combating Narcotic Crimes and provincial units, has been examined. The loyalty of the unit personnel to the institution, the corporate culture and image, the establishment of corporate prestige, and communication activities for all stakeholders have been examined in detail. Study; central unit, Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Samsun, Diyarbakır and Van, 1929 participants working in the fight against narcotic crimes were completed with a descriptive research, and comments were developed using the SPSS 18 statistical analysis program. As a result of the research, it has been seen that the employees have a positive perception towards the corporate communication of the narcotic units, their corporate belonging is high and they have positive thoughts about corporate reputation. It is evaluated that the findings and suggestions made in terms of narcotics units will benefit both the literature, the institutionalization of the narcotic units and the other units of the police force.