Anne ve anneannelerin aile işlevleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişki
The relation between the family functions and psychological resilience of mothers and grandmothers
  1. Tez No: 725548
  2. Yazar: BÜŞRA KUPIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, aralarında biyolojik bağ olan anne ve anneannelerin aile işlevleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmada, psikolojik dayanıklılık, risk faktörlerine karşı içsel geliştirilen bir başa çıkma stratejisi olarak ele alınmıştır. Bu amaçla, çalışma grubunu oluşturan anne (n=102) ve onların biyolojik annesi olan anneannelere (n=102) Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Risk Faktörlerini Belirleme Listesi, Aile Değerlendirme Ölçeği, Rotter İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği, Başa Çıkma Stratejileri Kısa Formu ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, psikolojik dayanıklılığın ve aile işlevlerinin anne ile anneanne grupları arasında anlamlı bir farklılaşma gösterdiği saptanmıştır. Bulgular, annelerin psikolojik dayanıklılıklarının anneannelere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between the psychological resilience and family functions of mothers and grandmothers, who have biological bonds, are discussed. Within the scope of the research, resilience was considered as an internally developed coping strategy against risk factors. For this purpose, Socio-demographic Information Form, Risk Factor Identification List, Family Evaluation Scale, Rotter Internal-External Locus of Control Scale, Coping Strategies Short Form, and Short Psychological Resilience Scale were applied to the mothers (n=102) and grandmothers (n=102) as their biological mother, who constitute the research group. The research determined that psychological resilience and family functions showed a significant difference between the mother and grandmother groups. Findings indicate that the psychological resilience of mothers is significantly higher than that of grandmothers.