The 1950s in America: Myths and truth
Amerika'da 1950'ler: Mitler ve gerçekler
- Tez No: 725556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
1950'ler Amerikan ekonomisindeki büyük büyüme, savaş sonrası toplumsal etkileri ve kültürel gelişmeler açısından Amerika Birleşik Devletleri'nde konformitenin en yoğun olarak yaşandığı dönem olarak hatırlanmaktadır. Bu dönemde, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının gündelik hayatları büyük ölçüde değişirken, uzun süreli muhafazakâr eğilimler daha da belirlenmiş ve etkili hale gelmiştir. Dönemin mevcut gelişmeleri, yeni eğlence türlerinin tanıtılması ve klasik sanat türlerine yönelik eski anlayışların değiştirilmesiyle kültürel iklimi de etkilemiştir. Bu dönem sıklıkla“refah”ve“gelişim”gibi kelimelerle hatırlansa da bahsedilen dönemin olaylarının öteki yüzünü yansıtan birçok farklı bakış açısı vardır. Bu tezin hedefi 1950'lerin günlük hayatını, toplumsal ve kültürel gelişmelerini analiz etmek, 1950'ler döneminin aslında konformitenin çöküşünün başlangıcı olduğunu göstermek ve dönemin bazı televizyon dizileri, filmler ve müzik akımlarını inceleyerek çoğu kez ihmal edilen yönlerini aydınlatmaktır.
Özet (Çeviri)
The 1950s are remembered as the period when conformity was the most intense feeling in the United States in terms of the immense growth in the American economy, its post-war social effects and cultural development. During this period, while the daily lives of the citizens of the United States changed drastically; long-term conservative trends became more established and influential. The current developments of the period also affected the cultural climate by introducing new forms of entertainment, and by changing the old understandings of classical art. Although this period is often remembered with words such as“prosperity”and“progress”, there are many perspectives that reflect the events of the period in question. The aim of this thesis is to analyze the daily life, social and cultural developments of the 1950s, and to show that the 1950s period was actually the beginning of the collapse of conformity. It also aspires to illuminate some often-neglected aspects by examining a number of television series, movies and music movements of the period.