Yumurta kabuğu tozu ve zeolitin zemin stabilizasyonunda kireçle birlikte kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of eggshell powder and zeolite together with lime in soil stabilization
  1. Tez No: 725557
  2. Yazar: AŞKIN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE BANU İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Şişen zeminler üst yapılarda ciddi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu tür zeminlerin iyileştirilmesi için en yaygın olarak kullanılan çözüm yöntemi katkı malzemeleri ile stabilizasyondur. Bu çalışma kapsamında yumurta kabuğu (Y), kireç (K) ve zeolit (Z) gibi alternatif malzemelerin, Ünye Çimento Fabrikası'nın Denizbükü Mahallesinde bulunan kil ocağından temin edilen yüksek plastisiteli kil zeminin (CH) stabilizasyonuna etkisi incelenmiştir. Yüksek plastisiteli kil zemin, ağırlıkça %3 ila %20 oranında yumurta kabuğu, %3 ila %8 oranında kireç ve %5 ila %20 oranında zeolit ile karıştırılmıştır. Taguchi Yöntemi kullanılarak deney setleri oluşturulmuştur. Deney sonuçlarından elde edilen veriler tekrar Taguchi Yöntemine göre analiz edilmiş ve dörtlü deney seti hazırlanmıştır. Hazırlanan karışımlarla, katkı malzemelerinin kıvam limiti, kompaksiyon parametreleri ve şişme potansiyeli üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca 1, 7 ve 28 günlük kür sürelerinin serbest basınç mukavemetinde meydana getirdiği değişimler incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, %15 yumurta kabuğu, %6 kireç ve %20 zeolit içeren Y15K6Z20 karışımının zeminin şişme stabilizasyonunda en optimum çözüm olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Swelling floors do cause serious problems in buildings. For this type of floor, the most widely used solution method is stabilization with additives. Within the scope of this study, alternative materials such as eggshell (Y), lime (K) and zeolite (Z), the effect of stabilization was investigated of the high plasticity clay soil (CH) obtained from the clay quarry in Denizbuku neighbourhood of the Ünye Cement Factory. High plasticity clay floor, 3 to 20% by weight of eggshell mixed with 3 to 8% of lime and 5 to 20% of zeolite. Experimental sets were created using the Taguchi Method. The data obtained from the experiment results were analyzed again according to the Taguchi Method and a four-experiment set was prepared. The effects of the prepared mixtures on the consistency limit, compaction parameters and swelling potential of the additives were investigated. In addition, the changes in the unconfined compressive strength of the 1, 7 and 28-day curing times were investigated. As a result of the experimental studies, it has been revealed that the Y15K6Z20 mixture containing 15% eggshell, 6% lime and 20% zeolite is the most optimal solution for the swelling stabilization of the soil.