Cherrie Moraga'nın Heart of the Earth: A Popol Vuh Story adlı oyununda Maya mitolojisinin izleri
Traces of Mayan mythology in Cherrie Moraga's play Heart of the Earth: A Popol Vuh Story
- Tez No: 383734
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezin amacı Çağdaş Amerikan Tiyatrosu'nda yer alan Chicana Tiyatrosu'nun öncü kadın yazarlarından Cherrie Moraga'nın“Heart of the Earth: A Popol Vuh Story”(Yeryüzünün Kalbi: Bir Popol Vuh Hikâyesi) adlı oyunundaki Maya Mitolojisi'nin izlerini değerlendirmektir. Bu değerlendirme yapılırken, Chicano/a Tiyatrosu'nun tarihsel geçmişi, Meksika kökenli Amerikalılar'ın Kızılderili kökleri, Aztek ve Mayaların Chicano kültürü üzerindeki etkisi, Mezoamerikan Kızılderili Mitolojisi'nin genel özellikleri, Aztek mitleri ve Quiche Mayaları'nın kutsal kitabı Popol Vuh'ta yer alan yaratılış mitleri incelenmiştir. 1960'larda yoğunlaşan Chicano Milliyetçiliği ile başlayan aktivist sanat olan Çağdaş Chicano Tiyatrosu, Chicana feminist yazar ve düşünür Cherrie Moraga ile yeni bir boyut kazanmıştır. Moraga, Maya ve Aztek mitlerini oyunlarına uyarlayarak, Birleşik Devletler'deki Meksika kökenli Amerikan halkının kadim köklerine ve kültürel miraslarına dikkat çekmektedir. Genel olarak amacımız,“Heart of the Earth: A Popol Vuh Story”adlı oyunu Quiche Mayalarının yaratılış mitinin çok dilli ve çok kültürlü bir uyarlaması olarak ele almaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to evaluate the traces of Mayan Mythology in“Heart of the Earth: A Popol Vuh Story”by Cherrie Moraga, one of the pioneer woman playwrights of Chicana Theatre in Contemporary American Drama. We also tried to examine the historical background of Chicano/a Theatre, indigenous roots of Mexican-Americans, the impact of Aztecs and Mayans on Chicano culture, the general aspects of Mesoamerican Mythology, the myths of Aztecs, and the creation myths in Popol Vuh; the sacred book of ancient Quiche Maya. Started as an activist art by intensified Chicano Nationalism in the 1960s, Contemporary Chicano/a Theatre has gained a new dimension with Cherrie Moraga, a Chicana feminist playwright and thinker. Moraga points out the ancient roots and cultural heritage of Mexican-American nation in the USA by adapting Mayan and Aztec myths into her plays. In general sense, our purpose is to evaluate Heart of the Earth: A Popol Vuh Story as a multi-lingual and multi-cultural adaptation of the Quiche Maya creation myth.