Din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarında yer alan inanç öğretiminin sarmal programlama yaklaşımı açısından analizi
Analysis of faith teaching in religious culture and ethics textbooks in terms of a spiral programming approach
- Tez No: 725577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAMALİ NAZIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarının incelendiği bu çalışmanın temel amacı; ders kitaplarında yer alan inanç öğretiminin sarmal programlama yaklaşımına göre hazırlanma durumunu ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ve tekli araçsal durum çalışması modeli kullanılmıştır. İçerik analizinin yapıldığı bu çalışmada; tema, kod ve kategoriler tematik kodlama yoluyla oluşturulmuştur. Araştırmanın temaları; Allah'a iman, peygamberlere iman, kitaplara iman, meleklere iman, ahirete iman ve kadere iman olarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler ise içerik analizi tekniklerinden kategorisel analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Sarmal programlama yaklaşımında bulunan bazı ilkelerden hareketle oluşturulan değerlendirme kriterleri sonucunda, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında inanç öğretimi ele alınırken konuların sarmal programlama yaklaşımına tam olarak uyumlu hazırlanmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, which examines the Religious Culture and Ethics textbooks; The aim is to reveal the preparation of faith teaching in textbooks according to the spiral programming approach. For this purpose, case study design and single instrumental case study model, which are among the qualitative research methods, were used. Content analysis of this study; themes, codes and categories were created through thematic coding. The themes of the research; were determined as belief in Allah, belief in prophets, belief in books, belief in angels, belief in the hereafter and belief in destiny. The data obtained were evaluated using categorical analysis, one of the content analysis techniques. As a result of the evaluation criteria created based on some of the principles found in the spiral programming approach, it has been observed that the Religious Culture and Ethichs textbooks are not prepared fully in accordance with the spiral programming approach when teaching faith.