İsmail Hakkı Bursevi'nin Kitabül-Envar'ı ve şerh (hayatı-inceleme-tenkidli metin)
İsmail Hakkı Bursevi'nin Kitabü'l-Envar and his explanation method (his life-explanation method-edition critic)
- Tez No: 72561
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN OKUYUCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eski Türk Dili Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusu 17.yüzyılda yaşamış İsma'il Hakkı Burusevî nin KitâbüM- Envâr adlı eseridir. Konusu tasavvuf! olan eser 98 beyitten müteşekkildir. Bu çalışma ile Klasik Türk Edebiyatında henüz üzerinde teorik bir çalışma oluşturulmamış metin şerhinin metoduna dâir bilgi oluşması hedeflenmiştir. Bizi bu sonuca ulaştıracak incelemeden önce şerhin doğuşu ve târihi gelişimi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Şerhin menşei olarak kabul edilen Kur'fın Tefsirleri ve Hadis şerhleri hakkındaki îzâh ve yorumlara da değinilmiştir. Ayrıca bizdeki şerhin karşılığı olarak Batı Edebiyatındaki inceleme metodları da özetlenmiştir, inceleme kısmının son bölümünde ise eserde uygulanan metoda dâir bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde de metnin tenkidli nüshası verilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our study is the examination of the book titled Kitâbiil-Envâr written by İsma'i! Hakkı Burusevî in 17.th century. This book contains a mystic ode, which is made up of 98 couplets written and commented on by the authar. Throughout the study, when a poem from the Classical Turkish literature is examined, the methods of its interpretation are discussed. Discussion mainly concentrates on the interpretation of the classical writting and its source. In addition, the interpretation of the Qur'an and Hadiths of Muhammed(P.B.V) are briefly discussed. Besides, the methods used to western literature are briefly touched upon. After a section of comprehensive evaluation, the original writings and their criticisms are »iven. IV