İsmail Hakkı Bursevî'nin Kitâbü'l-Hucceti'l-Bâliğa adlı eseri: İnceleme-metin
  1. Tez No: 280840
  2. Yazar: ABDULLAH KARGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
XVII. yüzyılın ikinci yarısı ile XVIII. yüzyılın birinci çeyreğinde yaşayan sûfi bir düşünür olan İsmail Hakkı Bursevî, Osmanlı tasavvuf geleneğinde önemli bir yere sahiptir. Tasavvuf alanında birçok eser kaleme alan Bursevî'nin bu alanda yazdığı kitaplardan birisi de Kitâbü'l-Hucceti'l-bâliğa'dır.Kitâbü'l-Hucceti'l-bâliğa üzerine gerçekleştirilen bu tez çalışması birkaç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde dönemin tasavvufî yaşantısı ele alınmaktadır. Birinci bölüm Bursevî'nin hayatı, eserleri, tarikatı, hakkında gerçekleşen tez ve makale çalışmalarına ayrılmıştır.İkinci bölümde Kitâbü'l-Hucceti'l-bâliğa şekil ve içerik yönünden değerlendirilmiş, eserde geçen âyetler, hadisler, özlü sözler, özel isimlere yer verilmiştir. Yine ikinci bölümde, eserde geçen varlık, vahdet-i vücûd, insân-ı kâmil, âlem, tecellî, velâyet, seyr-i sulûk, fenâ, bek?, zikir, tenzih-teşbih gibi tasavvufî kavramların açıklamaları yer almaktadır.Üçüncü bölümde ise Kitâbü'l-Hucceti'l-bâliğa günümüz harflerine çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
İsmail Hakkı Bursawi, a sufi thinker who lived in the second part of seventeenth century and first quarter of eighteenth century has an important place in the Ottoman sufi tradition. Bursawi has a several books in Tasawwuf area. Kitabu?l-Hucceti?l-baliğah is one of the books he wrote in these area.This thesis which is realized on Kitâbü?l-Hucceti?l-bâliğah consists of several parts, after the introduction. İn the Introduction mystical experiences of the period are discussed. The first section is reserved for the article and thesis made on Bursevî's life, works and sect.In the second part Kitabu?l-Hucceti?l-baliğah assessed in terms of form and content. And the verses, hadiths, aphorisms, and proper nouns mentioned in the book are given. Again, in the second section explanations of mystical concepts like vujud, alam, tajalli, valayat, sayr u suluk, fana-baqa, dhikr, tanzih, tashbih mentioned in the book are given.As for the third section, Kitabu?l-Hucceti?l-baliğah has been transliterated into today's letters.