İsmail Hakkı Bursevî'nin 'Kitâbu'l-fazl ve'n-nevâl' adlı risalesi (Metin transkribe ve tahlili)
The risala of Ismail Haqqi Bursawi 'Kitab al-Fadl We'n-Nawal'(Text translation and analysis)
  1. Tez No: 518622
  2. Yazar: DAVUT ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
XVII. yüzyılın en önemli taasvvuf önderlerinden biri olan İsmâil Hakkı, Celvetiyye'nin meşhur şeyhlerinden biridir. Çok yönlü bir mutasavvıf olan Bursevî, hem muallimlik, hem vâizlik, hem mürşidlik, hem de yazarlık vazifelerini dengeli olarak yürütmüştür. Gerek islâmi ilimlerle ilgili gerekse dil ve edebiyat alanıyla ilgili oldukça fazla eserler te'lif etmiştir. Bu çalışmada KİTÂBU'L-FAZL VE'N-NEVÂL" adlı risalesi transkiribe edilerek tahilili yapılmış buna ek olarak hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a 17th century's sufis, Ismail Hakki Bursevi is one of the most important taaswvuf leaders and also one of the famous sheikhs of the Jalwatiyya. Bursevi, a multifaceted mystic, has carried out both baldness, patriotism, murship, and authoritarianism. He wrote many books both about the Islamic sciences and also field of language and literature. In this study, the book“KITAB AL-FADL WA AL-NAWAL ”was transcribed and analyzed and given information about his life and his works.