Kütüb-i Sitte rivāyetleri çerçevesinde Hz. Peygamber'in insan zaaflarını tedavi yöntemi
الضعف البشري وعلاجه في مرويات الكتب الستة
- Tez No: 725650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH HİKMET ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yüce Allah şöyle buyurmuştur: ''İnsan zayıf olarak yaratılmıştır. (Nisa: 28)، Allah، sizi bir zayıflıktan yaratan، sonra zayıflığın ardından kuvvet veren، sonra kuvvetin ardından zayıflık ve yaşlılık verendir…'' (Rum:5) İnsanın kökeni zayıflık ve varacağı noktanın zayıflık olması ve bu iki zayıflık dönemi içerisindeki bazısına ulaşıp bazısına ulaşmayan gizli bir kuvvet olması hasebiyle، Cenâb-ı Hak، her zayıflığa veya kuvvete sebepler yaratmış ve bu sebepleri iki sınıfa ayırmıştır; insan yeteneği ve idaresi dışında، yaratıcının kozmik yasalarıyla ilgili fıtri bir sınıf، diğer bir sınıf ise insanın kazanımı ve seçmesi ile ilgilidir. Araştırmacı bu tez çalışmasında esas aldığı konu ikinci sınıftır. Bu zayıflığı inceleyenler onun iki kısma ayrıldığını görürler. Birincisi: beden، para ve maddi güçle ilgili hislere hitap eden kısım، diğer kısım ise ruh، fikir ve davranışla ilgili ahlaka hitap eden kısımdır. Bu sebepledir ki; gökyüzünün mesajı bu onurlu varlığı yüceltmek، onu yükseltmek ve onu hayvanlığın derinliğinden gerçek insan niteliklerine alıp götürmek için gelmiştir. Bu amaca yönelik olarak ona tüm yücelik mekanizmalarını yaratmış ve ona çeşitli alanlarda bütün güç araçlarını vesile kılmıştır. Ayrıca Peygamber'in sünnetini inceleyenler، onu bu insan olgusuyla ilgili hadis ve davranışlarla dolu bulacaklardır. Araştırmacı bu tez araştırmasında، bu hadisleri ve Hz. Peygamber'in (s.a.v.) insan zayıflığı hakkında edindiği peygamberlik davranışlarını ortaya çıkarmak adına katkıda bulunacaktır. Bu mütevazi katkının Peygamber'in (s.a.v.) sünnetini soyut yüzeysel teorilerle temsil edilen terk edilmiş raflardan çağdaş pratik gerçekliğe indirerek، bu konuda derinlemesine çalışmalar yapılmasını ümit ederek ve ayrıca nefisleri yeşertmek، kalpleri sevindirmek ve toplumların yeniden inşasına katkıda bulunma amacını gütmektedir. Bu doğrultuda tez araştırmanın ana eksenleri aşağıdaki gibi olacaktır: İnsan zayıflığının bazı olgularını ve nebevi sünnetin bu tezahürlerle nasıl muamelede bulunduğu ortaya çıkarmak. Nebevi Sünnetteki“zayıf”terimini incelemek، eş anlamlılarını ve buna karşılık gelen terimleri، bu eş anlamlı ve zıtlıkların anlam ve mefhumlarını ve bu terimlerin mefhum ve amaçlarının kapsamlılığını öğrenmek. Nebevi Sünnetin maddi ve manevi yönden tamamlayıcı nitelikte olması hasebiyle bireyin ve toplumun güçlü yanlarını pekiştirmeye yönelik önemini açıklamak. Anahtar Terimler: Zayıflık، İnsan، Kuvvet، Tedavi، Nebevi Sünnet، Kutub-u Sitte.
Özet (Çeviri)
Allah Almighty said: {and mankind was created weak.} [An-Nisa: 28]، and he said: {It is Allah Who created you in a state of weakness، then developed ˹your˺ weakness into strength، then developed ˹your˺ strength into weakness and old age} [Ar-Rum: 54]. Since the origin of Man is from weakness and destiny to weakness; and between them is a latent force that may come to some and absent from another، Allah Almighty has made reasons for every weakness or strength; and He put those reasons in two categories; a mountain category related to the cosmic Sunnah of God beyond the ability of Man and his management، and another category related to the gain of Man and his choice، and what the researcher targets by study is this category. The follower of this weakness also finds it in two parts: a sensory section related to the body، money and material strength، and a moral section related to the spirit، thought and behavior، and therefore the message of heaven came to name this honored creature، raise it and lift it from the bottom of the animalism to the qualities of true humanity، and in order to that all the means of uplift were found to prepare him for all the causes of power in various fields. The follower of the Sunnah will find it full of hadiths and attitudes that address this human phenomenon، and the researcher in turn will contribute to highlighting these Hadiths and prophetic attitudes in this research in which the Prophet (peace be upon him) addressed human weakness، hoping that this modest contribution will be a reason to expand this door by descending the Sunnah of the Prophet (peace be upon him) from the shelves of abandonment represented by abstract superficial endoscopy، to the contemporary practical reality; to live by souls، delight hearts and contribute to the building of societies again. Accordingly، the main axes of research will revolve around the following: Highlighting some of the manifestations of human weakness and how the Sunnah addressed these manifestations. Following the word weakness in the Sunnah and learning the synonyms and the corresponding words، the meanings and connotations of those synonyms and correspondents، and the comprehensiveness of the connotations of those words and their aims. A statement of the interest of the Sunnah to empower the strengths of the individual and society because of the material and moral aspects.