Özel okullarda – aile iletişiminin sınav dönemi gençlerinin akademik başarıları üzerindeki etkileri: Gaziantep örneği
In private schools - the effects of family communication on the academic of exam-period youth: The case of gaziantep
  1. Tez No: 725649
  2. Yazar: ZAİM BAŞASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sınavlara hazırlık süreçleri başta öğrenciler olmak üzere, aileler ve eğitmenler açısından da oldukça önemli bir hal almaktadır. Eğitim süreçlerinde yaşanan veya yaşanması muhtemel sorunlar, aksaklıklar haliyle okul süresi içerisindeki sınavları etkilemektedir. Yaşanan süreçler bir araya getirildiğinde öğrencilerin eğitim hayatlarında önemli rol oynayan belirleyici sınavlarda da benzer sorunlar yaşanmaktadır. Bu süreçlerde ailelerin öğrencilerle olan ilişkileri öğretmenlerinkinden daha fazla önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalar özellikle sınava evde hazırlanan öğrencilerin algılarını etkileyen etkenlere karşı gösterdikleri veya gösteremedikleri tepkilerin farklılık gösterdiğini ve bu durumun da sınav başarılarını etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda eğitim sistemleri de sosyal hayatın bir parçası olarak değerlendirilmekte ve öğrencilerin gelecekleriyle ilgili olan sınav sistemlerinin ülkeler bazında değerlendirilmesi yapılırken, aile içi iletişimin de rolü öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Preparation processes for exams become very important for students, families and educators. Problems experienced or probable to be experienced in educational processes, in case of problems, affect the exams during the school period. When the processes experienced are brought together, similar problems are encountered in the determinant exams that play an important role in the education life of students. In these processes, the relationship of families with students is more important than teachers'. Studies show that especially students preparing for the exam at home show differences in their reactions to the factors affecting their perceptions, and this situation also affects their success in the exam. Important investments have been made in our country in this direction and are still being made. It is seen that these investments will contribute to the country's economy as well as the environment. In this context, education systems are also considered as a part of social life, and while the examination systems related to the future of students are evaluated on the basis of countries, the role of communication within the family comes to the fore.