Strengths and challenges of Alevi-Sunni marriages in Turkey: A qualitative study
Türkiye'deki Alevi-Sünni evliliklerinin güçlü yanları ve zorlandıkları alanlar: Nitel bir araştırma
- Tez No: 725712
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada Türkiye'deki Alevi ve Sünni mezheplerinden olan çiftlerin farklı mezheplerden oluyor olmalarının ilişkilerine etkisini anlamak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda görüşmeler 3 çift Alevi kadın-Sünni erkek, 3 çift ise Sünni kadın-Alevi erkek olacak şekilde toplamda 6 çift ve 12 katılımcıyla yarı-yapılandırılmış görüşmeler şeklinde gerçekleştirilmiştir. Bu 12 katılımcının yaşları 33 ve 53 arasındadır ve hepsi en az 2 senedir evli ve en az 1 çocuğa sahiptir. Görüşme içerisinde katılımcıların mezhepleriyle olan ilişkileri, bunun kendi çift ilişkilerine ve çevrelerindeki diğer önemli kimselere yansıması değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda bütün çiftlerin kendi mezheplerine çeşitli açılardan uzak oldukları ve mezhep farklılığının ilişkilerini etkilemediği ortaya çıkmıştır. Fakat bazı çiftlerin ailelerinin ve çevrelerinin ilk başta bir endişeye veya ön yargıya sahip oldukları, bunun da zaman içerisinde ortadan kalktığı bulunmuştur. Bunun dışında çift ilişkisinde bu konunun ilişkilerini neden etkilemediği kaynakları ve becerileri üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan analizin sonucunda çift ilişkisiyle ilgili 5 tane ana tema ortaya çıkmıştır. Bunlar:“Mezhep Önemli Bir Mesele Değil”,“Herkes İnancını İstediği Gibi Yaşayabilir”,“Ebeveynlerin Süreç İçerisinde Değişimi”,“Farklı Grupların Birbirlerini Etkilememeleri”,“Farklılık Zenginlik”tir. Araştırma, çift ilişkisinde kültürel unsurların ve farklı mezheplerden geliyor olmanın ilişki içerisinde nasıl deneyimlendiğini ortaya çıkarması açısından bu konuda çalışmak isteyen araştırmacı ve klinisyenlere katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda Türkiye'deki Alevi ve Sünni mezheplerinden olanların birbirlerine karşı oluşmuş ön yargıların değişmesi açısından da bu konuya ilgisi olan ve merak duyan birçok alan dışı kişiye de fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, is to understand the effect of being an Alevi and Sunni on the relationships. In this direction, semi-structured interviews were conducted with 6 couples; 3 pairs of Alevi women-Sunni men, and 3 pairs of Sunni women-Alevi men. These 12 participants are between the ages of 33 and 53 and all have been married for at least 2 years and have at least 1 child. During the interview, the participants' relation with their sects and its reflection on their couple relations and other important people around them were evaluated. As a result of the investigation, it has been found that all couples have a distant relationship with their sects and that sect differences do not affect the relationships of the couples. In some cases, couples' families and close others initially had anxiety or prejudice, but it disappeared over time. There was a focus on why the difference of sect did not affect the couple's relationship, through an exploration of their resources and skills. As a result of the analysis, 5 main themes related to the couple's connection emerged. These are:“The Sect is not a Salient Issue”,“Everyone Can Live Their Faith As They Wish”,“Parents' Change in the Process”,“Different Groups not Influencing One Another”,“Difference of Sect As a Source of Richness”. It is hoped that the findings about the experience of cultural factors and belonging to different sects will benefit researchers and clinicians who work on this issue. The findings of this research will also contribute to helping change the prejudices of Alevi and Sunni sects in Turkey against one another, among individuals who are curious and interested about this subject.