Bor mineral katkılı polimerik malzemelerin fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical and mechanical properties of boron minerals addition polymeric materials
  1. Tez No: 725717
  2. Yazar: BURAK SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA EVCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında, bor mineralleri katkılı polimer kompozitlerin mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Matriks malzeme olarak polyester reçine kullanılmış olup takviye elemanı olarak da 100 μm boyutunda kolemanit, üleksit ve tinkal olmak üzere bor mineralleri kullanılmıştır. Ağırlıkça farklı miktarlarda (0-5-10-15-20 gr) kolemanit, üleksit ve tinkal mineralleri, polyester reçine ile karıştırılarak kalıplara dökülmüştür ve oda sıcaklığında 1 gün bekletildikten sonra kalıptan çıkarılmıştır. Sonrasında numunelere fiziksel ve mekanik testler yapılıp sonuçları incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical and physical properties of boron added polymer composites were investigated. Polyester resin was used as the matrix material, and boron minerals such as colemanite, ulexite and tincal in 100 μm size were used as reinforcement elements. Colemanite, ulexite and tincal minerals in different amounts by weight (0-5-10-15-20 gr) were mixed with polyester resin and poured into molds and were removed from the mold after 1 day at room temperature. Afterwards, physical and mechanical tests were performed on the samples and the results were examined.