Nükleer seviye yoğunluğu hesaplamaları
Nuclear level density calculations
- Tez No: 725769
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda bazı deforme çekirdeklerin (Fe, Ti, Cr, Ni, Mg, Si, K, Ca) nükleer seviye yoğunluklarını TotStade programını kullanarak hesapladık. Bu görüş çerçevesinde yaptığımız nükleer seviye yoğunluğu hesaplamalarını incelediğimizde kararlılık ile nükleer seviye yoğunluğu arasında bir ilişki olduğu sonucuna vardık. Hesaplama yaparken çekirdeğin kararlılığı ile doğada bulunma oranlarının doğru orantılı olduğunu göz önünde bulundurduk. Bu orantının bazı çekirdekler için uyuşmadığını nükleer seviye yoğunluğu hesaplarımızda tespit ettik ve sihirli sayıların bu çekirdekleri açıkladığını gözlemledik. Bu tez; nükleer seviye yoğunluğunun deforme çekirdeklerin kararlılığının belirlenmesinde önemli bir etken olduğunu açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we calculated the nuclear level densities of some deformed nuclei (Fe, Ti, Cr, Ni, Mg, Si, K, Ca) using the TotStade program. In this view, when we examined the calculations of nuclear level density, we concluded that there is a relationship between stability and nuclear level density. While calculating, we considered that the stability of the nucleus and the proportions of its presence in nature were directly proportional. We have determined that this ratio does not match for some nuclei in our nuclear level density calculations and we observed that the magic numbers explain these nuclei. This thesis; explains that nuclear level density is an important factor in determining the stability of deformed nuclei.