The ground effect on the vortical flow formation and the aerodynamic characteristics of slender and double delta wings
Yerin narin ve duble delta kanat üzerinde oluşan girdaplı akış yapısına ve aerodinamik karakteristiğine etkisi
- Tez No: 725789
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, tarama açısı Λ=70° ve 70°/40° olan narin ve duble delta kanat üzerinde girdaplı akışın oluşumundaki zemin etkisi Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçme (PIV) ve boya ile akış görselleştirme yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Akış fiziğinin ayrıntılarını ortaya çıkarmak için hücum açıları, duble delta kanat için α=15° ve 25°, ve narin delta kanat için α=25° ve 35° olarak ayarlanmış ve kanat yan ve arka düzlemi boyunca nitel ve nicel olarak ölçülmüş sonuçlar gösterilmiştir. Narin ve duble delta kanatların kiriş uzunluğu, c ile normalize edilmiş olan, delta kanat ile zemin yüzeyleri arasındaki mesafe h/c=0,1, 0,25 0,55 ve zemin etkisi dışındaki durumlar şeklinde seçilmiştir. Ayrıca deneyler, kanat arka düzlemi üzerinde, duble delta kanadın kiriş uzunluğu ile normalize edilmiş olan x/c=0.8'de gerçekleştirilmiştir. Boya görselleştirme ve PIV deneyleri için Reynolds sayısı Re=2x104 olarak belirlenmiştir. Rüzgâr tünelinde yapılan deneylerde, 5°≤α≤45° hücum açıları ve yer etkisiz bölgeden h/c=0.55, 0.25, 0.10'a kadar olan yer mesafelerinde Reynolds sayısı, Re=1x105 olarak alınmıştır. Sonuçlar, narin ve duble delta kanatlar yer etkisi olmayan bölgeden h/c=0.1'e yerleşene kadar hareket ettirilğinde girdapların büyüklüklerinin giderek azaldığını göstermektedir. Kanat aerodinamiğinin verimliliği, dinamik hava yastığı etkisi nedeniyle zemine yaklaşımdan olumlu yönde etkilenir.
Özet (Çeviri)
The ground effect (GE) on the formation of the vortical flow over a slender and a double delta wing having a sweep angle of Λ=70° and 70°/40° was examined using Particle Image Velocimetry (PIV) and dye flow visualization methods in this study. Qualitatively and quantitatively measured results are shown for angles of attack, α=15° and 25° for double delta wing, and α=25° and 35° for slender delta wing in the side and cross-flow planes to reveal the details of the flow structure. The distance, h between the surfaces of the ground and the delta wing, which is normalized with the chord length of the double delta wing, c, was selected as h/c=0.1, 0.25 0.55, and the ground-free case (GFE). Also, the experiments were conducted at the chordwise location over the cross-flow plane at x/c=0.8 which was normalized with the chord length of the double delta wing, c. The Reynolds number was set as Re=2x104 for dye visualization and PIV experiments. For the experiments in the wind tunnel, the Reynolds number was taken as Re=1x105 within the various angles of attack 5°≤α≤45° and ground distances from GFE to h/c=0.55, 0.25, 0.10. The results demonstrate that the magnitudes of the vortices progressively diminish when the delta wing moves from the free-stream flow region into the boundary layer region close to the ground surface, h/c=0.1. The efficiency of the wing aerodynamics is positively affected by its closeness to the ground due to the dynamic air cushion.