Asfalt kaplamalarda bitüm yüzdesine ve sıcaklığa bağlı olarak marshall deneyi parametrelerinin incelenmesi
Investigation of marshall test parameters depending on bitumen percentage and temperature in asphalt coatings
  1. Tez No: 725818
  2. Yazar: NAZLI GÜL ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Asfalt kaplamalar imal edilirken hem çevreye yaydığı zararlı gazları hem de karışımı istenilen sıcaklığa getirmek için sarf edilen enerjiyi azaltmak yıllarca irdelenmiştir. Bu çalışmada aşınma tabakası tip 1 A ya göre dizayn edilmiş yoğun gradasyonlu asfalt kaplamalar için optimum bitüm içeriğimiz olan %5,1 değerinin 3 kademe altı ve üstünde (4,8-4,9-5-5,10-5,20-5,30-5,40) oranlarında 143 °C ve 137 °C sıkıştırma sıcaklığında briketler hazırlanmış ve bunlara Marshall stabilite testi uygulanmış akma ve stabilite değerleri irdelenmiştir. Çalışma sonucunda 143°C sıkıştırma sıcaklığı 137°C sıkıştırma sıcaklık değerine göre daha yüksek Marshall stabilite değeri verdiği akma değerleri açısından bakıldığında ise optimum bitüm oranından daha yüksek artan değerlerde bitüm oranının artmasıyla akma değerleri artmakta olduğu ve 143°C sıkıştırma sıcaklığı 137°C sıkıştırma sıcaklık değerine göre daha düşük akma değerleri verdiği gözlemlenmiştir. Çalışmada Marshall stabilitesi, Marshall akması, Hava boşluğu, Mineral agregalar arası boşluk, Asfaltla dolu boşluk, Marshall stabilitesi/Marshall akma oranları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When producing asphalt pavements, reducing both the harmful gases emitted to the environment and the energy consumed to bring the mixture to the desired temperature have been examined for years. In this study, the optimum bitumen content of 5,1% for dense grade asphalt pavements designed according to wearlayer type 1 is 3 levels be low and above (4.8-4.9-5-5.10-5.20-5,30-5,40) briquettes were prepared at 143 °C and 137 °C compression temperaturesand Marshall stability test was applied to them, yield in gand stability values were examined.As a result of the study, it was found that the compression temperature of 143°C gave a higher Marshall stability value than the compression temperature value of 137°C; Interms of yield values, it has been observed that the yield values increase with the increase of the bitumen ratio at higher values than the optimum bitumen ratio, and the compression temperature of 143°C gives lower yield values than the compression temperature value of 137°C.In the study, Marshall stability, Marshall flow, Airgap, Space between mineral aggregates, Space filled with asphalt, Marshall stability/Marshall flow rates were examined.