Okul aşıları uygulamalarında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının çocukların korku ve kaygı düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the effect of the use of virtual reality headset in school vaccinations on children's fear and anxiety levels
  1. Tez No: 725823
  2. Yazar: ZİLA ÖZLEM KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, okul aşıları uygulamalarında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının çocukların korku ve kaygı düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Ordu il merkezinde bulunan ilkokullarda birinci sınıfa devam eden öğrenciler oluşturdu. Araştırma deney grubunda 84 öğrenci, kontrol grubunda 85 öğrenci ile tamamlandı. Çalışma sonucunda elde edilen örneklem sayısı ile alfa hatası 0.05, etki büyüklüğü 0.5 olarak sabit tutulduğunda testin gücü %89.8 olarak elde edildi. Verilerin toplanmasında Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ) ve Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluk (ÇAS-D) ölçeği kullanıldı. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda aşı öncesi korku puan ortalamalarının gruplara göre farklılık göstermediği bulundu (p=0.348).
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a randomized controlled experimental design to determine the effect of virtual reality headset on children's fear and anxiety levels during school vaccinations. The population of the study consisted of first grade students attending primary schools located in the city center of Ordu. The study was completed with 84 students in the experimental group and 85 students in the control group. With the sample size obtained as a result of the study, the test power was found to be 89.8% when the alpha error was 0.05 and the effect size was kept constant at 0.5. The data were collected using the Child and Parent Introductory Information Form, Children's Fear Scale (CFS), and Children's State Anxiety Scale (CSA). As a result of the statistical evaluation, it was determined that pre-vaccination fear mean scores did not show any difference based on the groups (p=0.348).