Yoğun bakım hemşirelerinin ölüme karşı tutumlarının ölmekte olan hasta bakımı üzerine etkisinin belirlenmesi
The impact of intensive care nurses' attitudes towards death on dying patient care
- Tez No: 725824
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin ölüme karşı tutumlarının ölmekte olan hasta bakımı üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın örneklemini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kaşüstü Kampüsü'nde erişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 80 hemşire oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından“Kişisel Bilgi Formu”,“Ölüme Karşı Tutum Ölçeği (ÖKTÖ)”ve“Frommelt Ölmekte Olan Hastanın Bakımına İlişkin Tutum Ölçeği (FATCOD)”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Student's t-testi, tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis varyans analizi, Post-Hoc analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmada, yoğun bakım hemşirelerinin ÖKTÖ toplam puan ortalamasının 116.23±16.33 olarak belirlenmesi ile ölüme karşı tutumlarının orta düzeyde olumlu olduğu saptandı. Hemşirelerin ÖKTÖ alt boyutlarından en fazla“tarafsız kabullenme ve yaklaşım kabullenme”(63.88±8.71); en az“kaçış kabullenme”(18.63±5.66) tutumunu benimsedikleri ve bu alt boyutlarda ölüme karşı olumlu tutumlarının orta düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as descriptive in order to determine the impact of intensive care nurses' attitudes towards death on dying patient care. The sample of the study consisted of 80 nurses who working in the adult intensive care units of the University of Health Sciences Trabzon Kanuni Education and Research Hospital Kaşüstü Campus. The data were collected with face to face interviews technique by using the“Personal Information Form”,“Death Attitude Profile-Revised (DAP-R)”and“Frommelt Attitudes Toward Care of The Dying Scale (FATCOD)”. In the evalution of data were used number, percentage, mean, standard deviation, Student's t-test, one-way analysis of variance, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis analysis of variance, Post-Hoc analysis and Pearson correlation analysis. In the study, nurses' attitudes towards death were moderately positive by determining the intensive care nurses' DAP-R total mean score of 116.23±16.33. It was determined that nurses adopt“neutral acceptance and approach acceptance”attitude (63.88±8.71) the most,“escape acceptance”attitude (18.63±5.66) the least from the subscales of the DAP-R. Their positive attitude towards death in these subscales was moderate.