Yeni nesil oyun arkadaşı: yapay zeka destekli, etkileşimli çocuk oyun ve eğitim teknolojileri üzerine bir görsel tasarım önerisi
New generation game companion: A visual design proposal on artificial intelligence supported, interactive children's game and educational technologies
  1. Tez No: 949511
  2. Yazar: ÇİĞDEM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüz dijital teknolojileri ve yapay zekâ (YZ) sistemlerinin gelişimi; eğitim, sanat, sağlık ve oyun gibi pek çok alanda etkisini göstermektedir. Özellikle büyük dil modelleri (LLM) gibi ileri düzey YZ teknolojileri, bireylerin öğrenme biçimlerini dönüştürerek kişiselleştirilmiş dijital deneyimler sunmaktadır. Bu dönüşüm, çocuk eğitimi bağlamında değerlendirildiğinde, geleneksel materyallerin dijital ortamlarda yeniden kurgulanmasını ve üretken içeriklerle desteklenmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, okul öncesi dönemdeki çocuklara yönelik geliştirilen YZ destekli bir dijital oyun uygulamasının görsel tasarım sürecine odaklanmaktadır. Yapay zekâ destekli eğitim uygulamalarının çocuk gelişimine katkılarını inceleyerek, 3-6 yaş arası çocuklar için üretken, kişiselleştirilmiş ve etkileşimli bir dijital oyun önerisi sunmaktadır.“Yapay Zekâ Destekli Oyun Arkadaşı (YAZO)”adlı uygulama; çizgi film, karakter yaratımı, bulmaca oyunları ve interaktif hikâyeler gibi içeriklerle tasarlanmıştır. Uygulamanın merkezinde, üretken YZ sistemleriyle çocuklara pekiştirici öğrenme içerikleri sunmak yer almaktadır. Bu çalışma, teknik altyapıdan çok, görsel tasarım, kullanıcı arayüzü ve karakter geliştirme gibi görsel iletişim bileşenlerine yoğunlaşmaktadır. Böylece grafik tasarımı, görsel iletişim ve yeni medya alanlarından bakış açıları kazandırılması amaçlanmaktadır. Uygulama yalnızca görsel prototip düzeyindedir; ancak ilerleyen süreçlerde yapay zekâ mühendisleri ve oyun geliştiricileri iş birliğiyle işlevsel bir ürüne dönüştürülebilecek bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of contemporary digital technologies and artificial intelligence (AI) systems has made a significant impact across various domains such as education, art, healthcare, and gaming. Advanced AI technologies, particularly large language models (LLMs), are transforming learning processes by offering personalized digital experiences. When examined in the context of early childhood education, this transformation necessitates the reimagining of traditional materials within digital environments, supported by generative content. This study focuses on the visual design process of an AI-assisted digital game application developed for preschool children. By exploring the potential contributions of AI- supported educational applications to child development, it proposes a productive, personalized, and interactive digital game for children aged 3-6. The application, titled“AI- Powered Game Companion (YAZO),”includes content such as animated cartoons, character creation, puzzle games, and interactive stories. At the core of the application lies the goal of delivering reinforcing educational content to children through generative AI systems. Rather than emphasizing technical infrastructure, this study concentrates on visual communication components such as visual design, user interface, and character development. In doing so, it aims to contribute perspectives from graphic design, visual communication, and new media to the research area. The application currently exists only as a visual prototype; however, it provides a foundation that may be transformed into a functional product through future collaboration with AI engineers and game developers.