Ters yüz sınıf modelinin hemşirelik öğrencilerinin bilgi ve beceri düzeyi, yeterlik algısı ve öğrenme kalıcılığı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
An evaluation of the impact of the flipped classroom model on nursing students' levels of knowledge and skill, perception of competence and retention of learning
- Tez No: 725828
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL CANAN DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma, Ters Yüz Sınıf Modeli (TYSM)'nin hemşirelik öğrencilerinin bilgi ve beceri düzeyi, yeterlik algısı ve öğrenme kalıcılığı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Kontrol gruplu deneysel tasarımlı yürütülen bu çalışmanın örneklemini, güç analizi ile belirlenen 35'i deney, 36'sı kontrol olmak üzere toplam 71 birinci sınıf hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Veriler, öğrenci bilgi formu, yaşam bulguları, beslenme, ilaç yönetimi ve parenteral ilaç uygulamalarına hazırlık konularına ilişkin ön test, son test ve kalıcılık testi olarak adlandırılan bilgi testi, kan basıncı ölçümü (KBÖ), ilaç hazırlama (İH), nazogastrik sonda takılması (NGST) ve glukometre ile kan şekeri ölçümü (KŞÖ) beceri değerlendirme formları, öz-etkililik-yeterlik ölçeği ve TYSM'ye ilişkin öğrenci görüş formu kullanılarak Şubat-Nisan 2018 tarihlerinde arasında toplanmış olup, çalışma Ocak 2021 tarihinde tamamlanmıştır. Çalışmada, Hemşirelik Esasları dersini deney grubundaki öğrenciler TYSM ile, kontrol grubundaki öğrenciler ise geleneksel öğretim yöntemleriyle almışlardır. Verilerin analizinde sıklık, yüzdelik, t test, ki kare testi, McNemar, Mann Whitney U testi, Wilcoxon işaret testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Çalışma sonucuna göre deney ve kontrol grubundaki öğrenci hemşirelerin yaşam bulguları, beslenme, ilaç yönetimi ve parenteral ilaç uygulamalarına hazırlık konularına ilişkin bilgi testi ve öz-etkililik-yeterlik ön test puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Deney grubundaki öğrencilerin bilgi testine ait son test ve kalıcılık test puanları kontrol grubuna göre daha yüksek olup, aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak TYSM'nin hemşirelik öğrencilerinin bilgi ve beceri düzeyleri üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu, öz-etkililik-yeterlik algılarını etkilemediği, öğrenilen bilgi ve becerilerde kalıcılığı sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the impact of the Flipped Classroom Model (FCM) on nursing students' knowledge and skill levels, perception of competence, and retention of learning. The sample of this control and experimental group designed study consisted of 71 first-grade nursing students (35 in experimental and 36 in control). The data were collected between February 2018 and April 2018 using student information form, and knowledge test called pre-test, post-test and retention test including vital signs, nutrition, drug management and preparation for parenteral drug administration, skill assessment forms including blood pressure measurement (BPM), drug preparation (DP), nasogastric tube insertion (NTI) and blood glucose measurement (BGM) with a glucometer, the self-efficacy scale and student opinion form on FCM, and the study was completed in January 2021. The students in the experimental group took the Nursing Fundamentals course with the FCM and the students in the control group with traditional teaching methods. To analyze the data, frequency, percentage, t-test, chi-square test, McNemar, Mann Whitney U test, Wilcoxon sign test, analysis of variance in repeated measures, and ANOVA tests were used. No statistically significant difference was found between the pre-test scores of a knowledge test and self-efficacy test of the student nurses in the experimental and control groups about the vital signs, nutrition, drug management, and preparation for parenteral drug administration (p>0.05). However, the posttest and retention test scores of the knowledge test of the students in the experimental group were higher than the control group, and the difference between them was found to be statistically significant (p0.05). In conclusion, the study reveals that FCM has a positive impact on the knowledge and skill levels of nursing students, does not affect self-efficacy-perceptions, and provides retention in acquired knowledge and skills.