Göz İçi Sıvısından Kreatinin Analizi İçin Yöntem Geliştirilmesi
Development of Method for Creatinine Analysis from Vitreous Humor
  1. Tez No: 725893
  2. Yazar: SİMGE ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapay göz içi sıvıları hazırlayarak osmolalite, yüzey gerilimi, yoğunluk, pH, viskozite ve refraktif indeks gibi fizikokimyasal özellikleri gerçek GİS değerleriyle karşılaştırdıktan sonra, yapay GİS'te spektrofotometre ve Sıvı Kromatografisi-Ardışık Kütle Spektrometresi (LC-MS/MS) sistemleri ile kreatinin analizi için yöntem geliştirmektir. Bu çalışmayla ayrıca, GİS'in kan ile kontamine olması durumunda, fizikokimyasal özelliklerindeki ve kreatinin konsantrasyonundaki değişimin de incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare artificial vitreous humor's physicochemical properties such as osmolality, surface tension, density, pH, viscosity, and refractive index with real vitreous humor values by preparing artificial vitreous humor and then, develop a new method for creatinine analysis within artificial vitreous humor with spectrophotometer and Liquid Chromatography-Tandem Mass Spectrometer (LC-MS/MS). Also, this study aims to demonstrate the change in the physicochemical properties and the creatinine concentration in case of vitreous humor contamination with blood.