Akıllı telefon bağımlılığının adölesanların uyku kalitesi ve yaşam biçimi davranışları üzerine etkisi
The effect of smartphone addiction on sleep quality and lifestyle behaviors of adolescents
  1. Tez No: 725894
  2. Yazar: BERRİN GÖGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma akıllı telefon bağımlılığının adölesanların uyku kalitesi ve yaşam biçimi davranışları üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırma Aralık 2020 ve Şubat 2021 ayları boyunca Gümüşhane İli Kelkit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet liselerinde yürütüldü. Araştırmanın evrenini Gümüşhane İline bağlı Kelkit İlçesinde bulunan 6 devlet lisesinin 9. 10. 11. ve 12. sınıflarında öğrenim gören 1293 öğrenci oluşturdu. Örneklemini ise 546 lise öğrencisi oluşturdu. Veriler çevrimiçi olarak Google formlar ile toplandı. Verilerin toplanmasında“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu”,“Pittsburg Uyku Kalite İndeksi”,“Adölesan Yaşam Biçimi Ölçeği”ve araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda oluşturulan“Adölesan Tanıtıcı Özellikler Formu”kullanıldı. Veriler Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis-H Testi, Ki-Kare Bağımsızlık Testi kullanıldı. İki değişken arasındaki ilişkinin gücünü ve yönünü belirlemek üzere spearman korelasyon analizi yapıldı. Araştırmada kız adölesanların %29.6'sında, erkek adölesanların %22.0'ında akıllı telefon bağımlılığı olduğu ve arasında anlamlı fark olduğu bulundu (p=0.047).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the effect of smartphone addiction on sleep quality and lifestyle behaviors of adolescents. The research was carried out in public high schools affiliated to Gümüşhane Province Kelkit District National Education Directorate during the months of December 2020 and February 2021. The population of the research consisted of 1293 students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of 6 public high schools in Kelkit District of Gümüşhane Province. The sample consisted of 546 high school students. Data was collected online with Google forms.“Smartphone Addiction Scale-Short Form”,“Pittsburg Sleep Quality Index”,“Adolescent Lifestyle Profile Scale”and“Adolescent Descriptive Characteristics Form”created by the researchers in line with the literature were used to collect data. Data were used Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis-H Test, Chi-Square Test of Independence. Correlation analysis was performed to determine the strength and direction of the relationship between the two variables. In the study, it was found that 29.6% of female adolescents and 22.0% of male adolescents had smartphone addiction and there was a significant difference between them (p=0.047).