Es-Sîretu'n-Nebeviyye fî Fikri'l-Müsteşrikîn (Dırâse tahlîliyye nâkdiyye)
Müsteşriklerin düşündüğü Peygamberin biyografisi (Analitik ve eleştirel bir çalışma) / Biography of the Prophet in the thought of orientalists
  1. Tez No: 725898
  2. Yazar: MOHAMMED ALJANABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LAYETH SUUD JASSIM AL-HAMMADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Müsteşriklerin, Hz. Peygamber'e yönelik tutumlarını şekillendiren pek çok faktör bulunmaktadır. müsteşriklerin Hz. Peygamber'e bakışındaki belki de temel nokta, İslam'ın, başta Yahudilik ve Hıristiyanlık olmak üzere, İslam Peygamberi'nden etkilenmiş önceki dinlerden alınmış olması düşüncedsidir. Birçok müsteşrik, İslam Peygamberi (sav)'i bir sosyal reformcu olarak görmekte, onu bir peygamber ve Allah'tan gönderilen bir elçi olarak görmemektedir. Bu araştırma, bazı müsteşriklerin İslam Peygamberi Siyerine yönelik güdülerini ve eğilimlerini açıklığa kavuşturmak amaçlamaktadır. Genel olarak İslam, özel olarak da Peygamber Siyeri ile ilgilenen müsteşriklerin, incelenmesi ve anlaşılması gereken belirli özelliklerle karakterize edilmiştir. Müsteşriklerin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ehl-i Kitap, İslam'ın kendilerine yönelik olan tehlikesini hissettikleri için onu incelemeye ve anlamaya çalışmış olup bir yandan da imajını bozmaya çalışmışlardır. Hem İslam'ın, Kur'an-ı Kerim'in, Peygamber'in, Müslümanların, Hem de medeniyetlerinin ve kültürlerine yönelik deformasyona yönelmişlerdir. Bu çalışma Hem Arap hem de Batılı akademik ve bilimsel çevreler için önemi nedeniyle, Hz. Peygamber'in Siyeri ile ilgili tarihi bilgileri ve yazıların izini sürüp, Hz. Peygamber'in Siyerine ilişkin bazı olumlu ve olumsuz Müsteşrik görüşlerine değinmek ve bu görüşlere eleştiri getirmek, yanlış yönlerini ortaya çıkarma ve doğru bilgileri ele almayı hedeflemektedir. Bu nedenle bu çalışma, küçük de olsa İslam'a, Müslümanlara ve özellikle Hz. Peygamberle alakalı Batı düşüncesini ele almayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
There are many factors that shaped orientalists' attitudes towards the Prophet ﷺ, and perhaps the essential point in the Orientalists' view of the Prophet ﷺ is that Islam is taken from previous religions that were influenced by the Prophet of Islam, especially Judaism and Christianity. Many orientalists see the Messenger of Islam, peace be upon him, as a social reformer, and do not consider him to be a prophet and a messenger sent from God. This research aims to stand at the way in which some orientalists dealt with the biography of the Prophet, in order to clarify their motives and tendencies towards the biography of the Prophet of Islam. The Orientalist dealing with Islam in general, and with the biography of the Prophet ﷺ in particular, was characterized by certain features that must be studied and understood, and the history of Orientalism goes back to an early era, Since the People of the Book felt the danger of Islam to them, they began to study it and try to understand it, and on the other hand they tried to distort its image. Orientalist writings about the Prophet of Islam contributed to shaping the Western view of Islam, the Noble Qur'an, the Prophet PBUH, Muslims, their civilization, and their culture. This study aims to track historical information and writings related to the honorable biography of the Prophet, to the extent of its importance to the academic and scientific circles, both Arab and Western. Therefore, the current study came as a presentation to portray Western thought, even if it is a small thing, towards Islam and Muslims, and in particular towards the Holy Prophet.