Abdurrahman es-Süheylî (581/1185) ve siyer şerhi
Abd al-Rahman al-Suheylî (581/1185) and his commentary of sira
- Tez No: 273702
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Abdurrahman es-Süheylî (508-581/1114-1185) hicrî altıncı asırda yaşamış Endülüslü bir âlimdir. Nahiv, lugat, tefsir, ensab, fıkıh, kıraat ve kelam ilimlerinde otorite kabul edilmekle birlikte İbn İshâk-İbn Hişâm'ın es-Sîretü'n-Nebeviyye'sine yazdığı er-Ravzü'l-Ünüf fî Şerhi's-Sîreti'n-Nebeviyye li'bni Hişâm isimli şerhi ile tanınmıştır.Bu çalışmada Abdurrahman es-Süheylî'nin hayatı ve genel olarak eserleri ele alındıktan sonra ilk siyer şerhi olma özelliğini haiz er-Ravzü'l-Ünüf kaynakları ve kaynak kullanım usûlü açısından incelenmiştir. Tefsir, hadis, fıkıh, kelam, nahiv ve tarih gibi çeşitli ilimlere ait yüz otuzdan fazla eserden istifade edilerek telif edilen er-Ravzü'l-Ünüf'ün, hem hâşiye ve muhtasarları, hem de sonrasında yazılan hacimli siyerlere, genel tarih kitaplarına, Mekke ve Medine üzerine yazılan şehir tarihlerine ve nahiv kitaplarına kaynaklık etmiş olması sebebiyle önemine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abd al-Rahm?n al-Suhayl? (508-581/1114-1185) is a scholar who lived in Al-Andalus in the sixth century of Hegira. He is characterized as an authority in the disciplines of Arabic Grammar (nahv), Linguistics (lugat), Exegises (tafsir), Genealogy (ansab), Islamic Law (fıqh), Recitation (qiraah) and Islamic Theology (kalam). He is rather well-known for his commentary of Ibn Ish?k-Ibn Hish?m?s al-S?ra al-Nabawiyya which is called al-Rawd al-Unuf f? Sharh al-S?ra al-Nabawiyya li-Ibn Hish?m.After dealing with the life and works of Abd al-Rahm?n al-Suhayl?, this study analyzes the sources of al-Rawd al-Unuf which is the first commentary on the s?ra in terms of its sources and method of using more than one hundred and thirty books belonging to various disciplines like Exegises (tafsir), Tradition (hadith), Islamic Law (fıqh), Islamic Theology (kalam), Arabic Grammar (nahv) and history, is important with both annotations (hashiya) and abridgements (muhtasar) written on it, and volumed books on the life of Prophet (May Allah honour him and grant him peace), general history books, urban history books about Mecca and Medina and Arabic grammar books those use al-Rawd al-Unuf as a main source.