Kraniotomi geçirecek ya da geçirmiş hastalarda farklı PEEP düzeylerinin subklavian ven ile plevra arası mesafeye ve optik sinir kılıf çapına etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 725911
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KORKMAZ DİLMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Pozitif ekspirasyon sonu basınç, mekanik ventilasyon sırasında ekspiryum sonunda havayollarına pozitif basınç uygulanmasıdır. Çalışmamızda kranyotomi ameliyatı geçirecek hastalarda farklı PEEP değerlerinin subklavyan ven ile plevra arasındaki mesafe (SVP)'ye etkisini belirlemek istedik. Optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) KİB'in noninvaziv bir göstergesi olup PEEP değerlerinin OSKÇ'ye etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 18-70 yaş arası, kranyotomi geçirecek, ASA sınıfı I-III olan 80 hastada yapılmıştır. Anestezi indüksiyonu sonrası 0-5 ve 10 cmH2O PEEP değerlerinde ultrasonografi ile SVP ve OSKÇ ölçümü yapıldı. Orta hat şifti olup olmadığı kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Positive end-expiratory pressure is the application of positive pressure to the airways at the end of expiration during mechanical ventilation. In our study, we determined the effect of different PEEP values on the distance between the subclavian vein and the pleura (SVP) in patients who will undergo craniotomy. Optic nerve sheath diameter (ONSD) is a noninvasive indicator of ICP, and we aimed to evaluate the effect of PEEP values on ONSD. Materials and Methods: This study was conducted in 80 patients aged 18-70 years, undergoing craniotomy, ASA class I-III. After the induction of anesthesia, SVP and ONSD were measured by ultrasonography at PEEP values of 0-5 and 10 cmH2O. Recorded whether there was a midline shift.