Epileptik ve kraniotomili hastalarda fenitoinin doz-serum konsantrasyonu ilişkisinin belirlenmesi ve Türkiye'de bulunan değişik fenitoin müstahzarlarının karşılaştırılması
- Tez No: 17301
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL CENİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
31 ÖZET Kraniotomi geçirmiş veya epilepsi hastası olan yaşları 8-71 arasında değişen 80 hastanın serum antiepileptik ilaç düzeyleri spektrofotometrik yöntemle tayin edildi. Çalışma iki aşamada yürütüldü. Birinci aşamada, hastalara verilen -Fenitoin dozları ile serum ilaç düzeyleri arasındaki ilişki ve -farklı müstahzarların serum düzeyi üzerine etkisi araştırıldı. Doz ile serum düzeyi arasında korrelasyon bulunamazken, değişik müstahzarların kullanımından elde edilen serum düzeyleri arasında -farklılık olduğu gözlendi. Bu sonuçların ışığında, fenitoin kullanan hastaların günlük ilaç dozları, serum düzeyleri izlenerek belirlenmelidir. Tedavileri süresince klinik ile laboratuvar bulgularının birlikte değerlendirilmesi gerektiği kanısındayız. ikinci aşamada, karbamazepin kullanan hastaların serum ilaç düzeyleri iki -Farklı yöntemle ( TDx ve Spektrofotometre )ile tayin edildi. Elde edilen değerler arasında anlamlı bir -fark bulunamadı. Buna göre spektrofotometre ile yapılan analiz, TDx yöntemi ile yapılan analize göre zaman almasına rağmen ekonomik yönden çok daha uygundur.
Özet (Çeviri)
-y,o- SUMMARY Serum drug levels of 80 patients aged 8-71, who were either epileptic or had undergone craniotomy, were determined by means of spectrophotometry. In the -first part of the study, relationship between dosage and serum drug levels of phenytoin and the effects of different preparations on serum levels were investigated. While it was found no correlation between the doses administered and the serum levels, it was observed that there were differences on the serum levels obtained from different preparations. In light of these findings, it appears that the daily dosages of phenytoin using patients should be decided on by monitoring the drug serum levels. It is necessary to evaluate both clinical and laboratory findings of these patients for the meintenance of their therapy. In the second part of the study, serum drug levels of patients taking carbamazepine were determined by using two different methods, namely fluorescence polarization immunoassay ( TDk ) and spectrophotometry. There was no difference between the values obtained by the two methods. Although it takes longer time, the spectrophotometric analysis is much more economic than the TDk.