Cerrahi örtülerin intraoperatif hipotermiye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of surgical drapes on intraoperative hypothermia
- Tez No: 725918
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İYİGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma ameliyat esnasında hastaların üzerine örtülen cerrahi örtülerin ıslanma durumlarını ve oluşan ıslaklığın intraoperatif süreçte hastalarda hipotermiye sebep olup olmadığını araştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma Nisan 2019 ve Kasım 2020 tarihleri arasında randomize bir çalışma olarak yürütülmüştür. Elektif abdominal cerrahi yapılması planlanan 74 hasta kapalı zarf usulüne uygun olarak randomizasyon yapıldıktan sonra her grupta 37 kişi olacak şekilde iki gruptan birine dahil edilmiştir. Bu gruplardan, Grup I'de dokumasız cerrahi örtüler kullanılırken, Grup II'de dokumalı cerrahi örtüler kullanılmıştır. Araştırma preoperatif ve intraoperatif süreç olarak iki aşamada yürütülmüştür. Her iki grup için de hipotermiyi önlemek adına yayınlanan rehberler doğrultusunda gerekli önlemler alınmıştır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, nonparametrik ve parametrik testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned to investigate the wetting of the surgical drapes covered on the patients during the surgery and whether the resulting wetness causes hypothermia in the patients during the intraoperative period. The research was conducted as a randomized non-controlled trial between April 2019 and November 2020. 74 patients who were planned to undergo elective abdominal surgery were included in one of the two groups, 37 people in each group, after randomization in accordance with the closed-envelope method. Of these groups, while non-woven surgical drapes were used in Group I, woven surgical drapes were used in Group II. The research was carried out in two stages as preoperative and intraoperative processes. Necessary precautions were taken for both groups in line with the published guidelines to prevent hypothermia. Descriptive statistics, nonparametric and parametric tests were applied for the analysis of the data.