Genel anestezi altında elektif sezaryen operasyonlarında perioperatif ısıtmanın fetal ve maternal etkilerinin incelenmesi
Maternal and fetal effects of PRE- and peri-operative warming of patients undergoing elective cesarean section under general anesthesia
  1. Tez No: 644423
  2. Yazar: ÜMMÜ GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Çalışmamızda, genel anestezi altında elektif sezaryen ameliyatı geçirecek hastaların perioperatif dönemde sıcak hava üflemeli sistemler, ısıtılmış cerrahi örtüler ve vücut ısısında uygulanan intravenöz sıvılar ile ısıtılmasının istemsiz perioperatif hipoterminin önlenmesinde etkinliği ve materno fetal etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç – Yöntem: Çalışmaya 18-35 yaş arası, ASA I-II, 38 hafta ve üstü elektif sezaryen planlanan 87 gebe dahil edildi. Araştırma randomize, prospektif, kontrollü olarak yürütüldü. Araştırmaya katılan hastalar iki gruba ayrıldı (Grup I: Preoperatif ve intraoperatif süreçte sıcak hava üflemeli sistemlerle ısıtılan, 37°C'ye ısıtılmış intravenöz sıvı verilen, ısıtılmış cerrahi örtüler ve oda sıcaklığında getirilmiş antiseptik solüsyon kullanılmış hastalar; Grup K: Preoperatif ve intraoperatif süreçte sıcak hava üflemeli sistemlerle ısıtılmayan, oda sıcaklığında intravenöz sıvı verilen, ısıtılmamış cerrahi örtü ve antiseptik solüsyon kullanılan hastalar). Araştırmaya katılan her hastanın kalp tepe atımı, kan basıncı, periferik oksijen satürasyonu, vücut sıcaklığı; preoperatif kabulünden sonra, preoperatif salondan çıkış anında, indüksiyon öncesinde, doğum anında, doğumdan sonraki 5., 15. ve 30. dakikalarda kaydedildi. Doğum sırasında yenidoğanın 1. ve 5. dakika Apgar skorları ve yenidoğan kan gazı değerleri kaydedildi. Postoperatif bakım odasında hastada titreme olup olmadığı gözlemlenerek kaydedildi. Bulgular: Preoperatif kabul anında normotermik olan hastaların preoperatif çıkış, indüksiyon öncesi, operasyon sırasında ve postoperatif dönemde yapılan ölçümlerinde gruplar arasında hipotermi görülme sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Grup I'daki hastaların vücut sıcaklıkları Grup K'deki hastalara göre daha yüksekti (p0,05). Yenidoğan kan gazları karşılaştırıldığında asidoz insidansında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Genel anestezi altında elektif sezaryen ameliyatı geçirecek hastaları preoperatif kabul anından operasyon sonuna kadar ısıtmanın, hastaların operasyon süresince ısı kaybını azalttığını ve postoperatif titremeyi azalttığı saptandı. Bu sürecin yenidoğanların Apgar skoru ve kan gazı üzerinde anlamlı bir etki yaratmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, primary aim was to investigate the effects of warming patients in the pre- and intra-operative period with forced-air warming systems and warmed fluids undergoing elective cesarean section under general anesthesia on preventing unintentional perioperative hypothermia, on the mother and the newborn. Material and Method: The study included 87 pregnant women who were 18-35 years old, ASA I-II, gestation age of 38 weeks and over. This study was conducted randomized, prospective, controlled and observational. The participants were assigned to two groups (Group K: patients who were not warmed with forced-air warming systems, were administered room temperature intravenous fluids, non-warmed surgical draping and antiseptic solution; Group I: patients who were warmed forced-air warming systems during the preoperative and intraoperative period, administered intravenous fluid warmed to 37°C, warmed surgical draping and room temperature antiseptic solution). The participants were monitored and their heart rate, blood pressure, oxygen saturation, body temperature throughout preoperative and intraoperative period were recorded. Newborn's blood gas results and Apgar score at 1st and 5th minute were recorded. The presence or lack of shivering of the mothers was observed in the post-operative care unit. Results: Body temperature recordings of patients who were normothermic in pre-operative admission were recorded in pre-operative exit, before induction, during operation and post-operative admission and these recordings were higher in Group I than Group K (p0,05). Changes in body temperature between body temperature before induction and at birth, 5th, 15th and 30th minutes after birth were calculated and it was seen that body temperatures of patients in Group K went through greater change than that of patients in Group I (p0,05). Conclusion: Warming patients who are undergoing elective cesarean section under general anesthesia from pre-operative admission until the end of operation reduces the heat loss throughout the operation and post-operative shivering. It is concluded that this process does not create a significant effect on newborns' Apgar score and blood gas analysis.