Üst batın ameliyatı yapılan hastalarda hipotermiyi önlemek için ameliyat esnasında ısıtıcı kullanımının etkisinin incelenmesi
- Tez No: 58706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY KAYMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma; üst batın ameliyatı yapılan hastalarda hipotermiyi önelemede ısıtıcı blanketin etikisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla ameliyat süresince ameliyat masası üzerinde ısıtıcı blanket konularak uygulanan ısının; normoterminin korunmasına, hastanın hemodinamik fonksiyonlarına, metabolik durumuna, protrombin zamanına, anesteziden uyanma süresine, ameliyattan sonra titreme ve komplikasyon oluşma durumuna yoğun bakım ve hastanede kalma süresine etkisi incelenmiştir. Araştırma Ege Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 1.12.1996-1.3.1997 tarihleri arasında yatan, üst batın ameliyatı yapılan ameliyat süresi 2 saatten fazla olan, tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 46 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki hastalar ısıtıcı blanketle ısıtılmış, kontrol grubundaki hastalar ısıtılmamıştır. Isıtıcı blanketin ısısı 40°C de sabit tutulmuş ve hastanın altına yetiştirilmiştir. Veriler; yaş, cinsiyet, BMI, amaliyat türü, ameliyat ve anestezi süresi, ameliyathane ısısı, verilen solüsyonların ısısı, ameliyattan önce aç kalma süresi, titreme ve koplikasyon oluşma durumu, post operatif ve hastanede kalış süresi olarak kayıt edilmiştir. Peroperatif ısı düşmesine yol açan faktörler her iki grupta da aynıdır ve aralarında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (p > 0.05). Santral ısı ölçümü rektal probe kullanılarak yapılmıştır. Rektal ısı, diğer vital bulgular ve 02 satürasyonu ameliyat esnasında 10 dakika arayla, ameliyat sonrasında 0, 2, 4, 6'ıncı saatlerde alınmıştır. Kan şekeri, üre, kreatinin, sodyum, potasyum, hemoglobin, hematokrit, lökosit, eritrosit, trombosit, kan gazı ve protrombin zamanı analizleri pre ve post operatif dönemde yapılmıştır.110 Verilerin analizinde, sayı, yüzde, varyans analizi (ANOVA), Ki-kare, t- testi. korelasyon analizileri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ısıtıcı blanketle ısı uygulanan grupta peroperatif dönemde ısı düşmesi olmamıştır. Santral ısı 36°C'nin altına düşmemiştir. Fakat kontrol grubunda ısı düşmesi olmuş ve santral ısı 36°C'nin altında düşmüştür. İki grup arasındaki ısı farkı istatistiksel olarak anlamlıdır (p < 0.05). Ameliyat sırasında hastayı ısıtıcı blanketle ısıtmanın hastanın normotermisinin korunmasında etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca uygulanan ısıtmanın hastanın normotermisinin korunmasında etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca uygulanan ısının hastanın anesteziden uyanma süresini kısalttığı, ve titreme oluşumunu önlediği belirlenmiştir (p < 0.05). Isıtıcı blanketle ısıtılan gruptaki hastaların ısı, nabız, solunum ve 02 satürasyonu değerleri olumlu yönde etkilenmiştir. Kan gazı, hemogram iyon (kan şekeri, üre,kreatinin, sodyum, potasyum ve protrombin zamanı değerlerinde İki grup arasında istatistiksel olarak önemli bir fark saptanmamıştır (p > 0.05). Araştırmanın sonucunda: ısıtıcı blanketin hastanın normotermisini korumada yardımcı olduğu bulunmuştur. İstenmeyen hipoterminin önlenmesi, normoterminin korunması, anesteziden uyanma süresinin çabuklaştırılması, hipotermiye bağlı üşüme, titreme ve komplikasyonların azaltılması için; ameliyat masası üzerinde ısı düzenleyici battaniye hasta ameliyathaneden ayrılıncaya kadar kullanılmalı, hazırlık döneminde hastanın vücut yüzeyinin dışarıyla teması önlenmeli, hastanın boyama ve steril ameliyathane örtüleriyle örtülmesi arasında geçen süre en aza indirilmelidir. Hastanın operasyon bölgesinin etrafının steril örtülerle örtülerek ısı kaybı azaltılmalı ve sterilite korunmalıdır. Ayrıca IV sıvılar, kan ürünleri ve yıkama solüsyonları hastaya verilmeden önce ısıtılmalı, ameliyathane ısısı ameliyathane çalışanları ve hastalara uygun11 olarak ayarlanmalıdır. Cerrahi ekip santral ısıyı sürekli izlemeli, böylece hastaların ısı düşmesinde etkili olan faktörler ve hastaların soğuğa karşı verdikleri tepkiler belirlenebilir. Peroperatif dönemde çevre ısısının ayarlanması temel kural olduğundan, hemşireler ameliyat salonlarının ısısının nasıl ayarlandığını bilmelidirler. Yapılan hizmet için programlarında kasıtsız hipotermi insidansını azaltan hemşirelik girişimleri ve tehlikeleri anlatılarak hemşirelerin bu konuda bilgili olması sağlanmalıdır. Ameliyathane hemşireleri ameliyathane içinde sürekli, yoğun ve koordinasyonlu çalışmalarıyla hipotermi problemini çözmelidir. Bu araştırmanın daha fazla ısıtma tekniği kullanılarak yapılması böylece en etkin yöntemin hangisi olduğunun belirlenmesi, ameliyat sonrası alınan kan örneklerinin ameliyat öncesi değerlerle karşılaştırıldığında daha iyi sonuçlar elde etmek için, ameliyattan sonra daha uzun sürede alınması, daha fazla denekle uzun süre hasta izlenerek tekrar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the efficiency of heating blanket in preventing inadvertent hypothermia during upper-abdominal procedures. For this purpose, the effects of the applied heating by water-circulating blanket that existed on the operation room bed were investigated for the preservation of normothermia, hemodinamic functions, metabolic statements, protrombine time, time of the awakening from anaesthesia, occurrence of the shivering, the complications after the operation and the time of stay in postanesthesia care unit and duration of discharge from the hospital. 46 patients were referred to the Surgery Clinic of Ege University Medical School Hospital from 1st December 1996 through 1st March 1997. Forty six patients who received elective abdominal surgery for more than two hours were randomly assigned into two groups. Group I patients were warmed- by using a water-circulating blanket (experimental group), Group II patients was not warmed (control group). The water-circulating blanket was set to 40 °C and placed under the volunteer on the operation room bed The data, through the patients' age, sex, body mass index, type of the surgery, length of the surgery and the anaesthesia, ambient temperature in the theatre, temperature of the solution and blood administered during the perioperative period, duration of fasting, occurrence of the shivering and complications, duration of stay in postanesthesia care unit and hospital were collected and recorded. Patients in the different groups were matched for homogeneity by categorising a number of predisposing variable for heat loss. There was no significant difference between two groups in regard to patients' characteristics (p > 0.05). Core temperature measurement was made using a rectal probe. The rectal temperature and other vital sings which were pulse, respiratory rate, blood pressure and saturation of Oxygen were evaluated and recorded at 10 minutes intervals during perioperative period. During the postoperativeıı: period same parameters were observed and recorded at 2 hours intervals for 6 hours. Blood glucose, blood urea, creatinine, sodium, potassium, haemoglobin, hemotocrit, white blood cell, red blood cell, platelet, protrombin time and blood gas analysis were examined during both the preoperative and postoperative periods. For statistical analysis, percentage student is t-test, analysis of variance (ANOVA), Chi-square (x2), persons' correlation were used. The findings demonstrated that in Group I patients for whom the heating blanket were used no temperature lessening was detected during the perioperative period. The patients' core temperature were not reduced below 36°C. On the contrary, in the control group hypothermia occurred and patients' core temperatures were dropped below 36°C. The temperature difference was statistically significant between these two groups (p < 0.05). It was found that the heating was effective in order to keep normothermia of the patients. In addition, it was discovered that awakening time of anaesthesia after the operation became shorter by heating with a circulating-water blanket. Moreover, shivering was not noticed in patients who were heated (p< 0,05). It was also found that the rectal temperature, the pulse the respiratory rate, the saturation of oxygen, of the patients were affected positively by heating. There were no statistically significant differences among these two groups for blood gas, hemotocrit, white blood glucose, blood urea, creatinine, sodium, potassium and protrombine time (p < 0.05). As a conclusion, it's believed that, heating patients with water- circulating blanket is helpful in keeping normothermia of the patients. In order to prevent inadvertent hypothermia, to keep normothermia, to reduce the time of awakening from anaesthesia, to reduce the time of14 awakening from anaesthesia, to lessen shivering and feeling cold and reduce complication of hypothermia also the temperature regulating blanket under the patient while he or she on the operating room, the amount of skin surface exposed when positioning the patient and when preparing the skin should be limited, the time between completion of the skin preparation and application of sterile drapes should be minimised, the integrity of dry sterile drapes around the operative site to provide insulation, prevent heat loss and maintain asepsis should be protected. And IV fluids and blood products before infusing fluids should be warmed before the use. And the operation room temperature should be arranged for operation staff and patients. In addition, the surgical team should monitor the core temperature continuously so they are aware of cold stressors inflicted upon the patient and can determine the effectiveness of patients' temperatures should be and essential component of the intraoperative planning phase, nurses must know how to adjust room temperatures in each operating room. It also continuous service training programmers should be provided for the nurses knowledge, proper nursing interventions and monitoring techniques reduce instances of inadvertent hypothermia. Perioperative nurses should co ordinate their efforts to solve hypothermia problems through concentrated, continuous efforts in the perioperative area. It also could recommended that, new investigations be done by using more heating methods through determination of the most effective method The blood chemistry tests be done after long period of the operation and further studies should be done with more patients and longer duration of follow up after the operation to receive better results.