L-theaninin diyabetik sıçanlarda hipokampus dokusu ve serum BDNF ve adipositokin seviyelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of L-theanine on the hippocampus tissue and serumbdnf and adipocytokine levels in diabetic rats
  1. Tez No: 725923
  2. Yazar: HAMED HAJIZADEH TEKMEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL KURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Diyabetes Mellitus (DM), artmış kan glukoz seviyesi, insülin yetersizliği veya etkisizliği ile karakterize metabolik bir hastalık olup beyinde yapısal ve fonksiyonel bozukluklara neden olabilmektedir. L-Theanin (LTN), Camellia Sinensis bitkisi çay türlerinde bulunan, rahatlatıcı, psikoaktif, antidepresan, antiinflamatuvar ve antinekrotik gibi özellikleri ile beyin ve beyinin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümü olan hipokampus fonksiyonlarını düzenleyici özelliğe sahip eşsiz bir amino asittir. Çalışmamızda nikotinamid (NA)/streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulan sıçanlarda LTN'in hipokampus dokusunda ve serumda BDNF ve adipositokinlerin (TNF- α, leptin, adiponektin ve rezistin) seviyelerine etkisi, doku histopatolojisi ile birlikte değerlendirildi. Bu amaçla, 32 adet erkek Wistar sıçan (150-250 g) kontrol, LTN, DM ve DM+LTN olmak üzere dört gruba (n=8/grup) ayrıldı. 28 gün boyunca gastrik gavaj ile kontrol ve DM grubuna içme suyu, LTN ve DM+LTN grubuna ise 200 mg/kg/gün LTN verildi. Doku homojenatlarında ve serumlarda tayinler ticari ELISA kitleri ile yapıldı. DM+LTN grubu DM grubu ile karşılaştırıldığında hipokampus dokusunda leptin ve adiponektin seviyeleri anlamlı düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM), a metabolic disease characterized by the increased blood glucose level, insulin deficiency or ineffectiveness, may cause structural and functional disorders in the brain. L-Theanine (LTN) is a unique amino acid found in Camellia sinensis plant tea species, with its relaxing, psychoactive, antidepressant, antiinflammatory and antinecrotic properties, and regulating the functions of the brain and hippocampus which is the part of the brain related to memory and learning. In our study, the effect of LTN on the levels of BDNF and adipocytokines (TNF-α, leptin, adiponectin and resistin) in the hippocampus tissue and serum of rats which got diabetes via nicotinamide (NA)/streptozotocin (STZ) as well as tissue histopathology was evaluated. For this purpose, 32 male Wistar rats (150-250 g) were divided into four groups (n=8/group) as control, LTN, DM and DM+LTN. Drinking water was given to the control and DM groups by gastric gavage for 28 days, and 200 mg/kg/day LTN to the LTN and DM+LTN groups. Determinations in tissue homogenates and sera were made with commercial ELISA kits. The leptin and adiponectin levels in the hippocampus tissue were found to be significantly lower in the DM+LTN group compared to the DM group (p0.05).