Ağrı yöresel beyaz peynirlerden laktik asit bakterilerinin izolasyon ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of lactic acid bacteria from Ağrı regional white cheese
  1. Tez No: 725924
  2. Yazar: ELİF COŞKUN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Laktik asit bakterileri genelde besin değeri yüksek olan et, sebze ve süt ürünlerinde bulunan ve çevrelerin mevcut karbohidratları kullanarak fermente ürünlerin oluşmasını sağlayan önemli mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar laktik, asetik ve sitrik asit gibi özel bileşikler üreterek hem fermente ürünleri korur hem de daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu bilgiler ışığında, bu çalışmada Ağrı İli'ni temsil eden 7 farklı bölgeden toplanan 14 yerel beyaz peynir örneğinden 55 bakteri izolatı elde edilmiştir. Bu izolatların tanımlanması için morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal testlerin yanı sıra, safra tuzu toleransı, antibiyotik duyarlılık ve antagonistik aktivite parametreleri de yapılmıştır. Moleküler testler kapsamında 55 izolatın DNA izolasyonu, 16S rDNA gen bölgesinin amplifikasyonu ve 16S rDNA gen bölgesinin dizi analizi yapılmıştır. 16S rDNA gen bölgesinin dizi analizine göre beş farklı cinse (Streptococcus, Enterococcus, Lactococcus, Leuconostoc ve Lactobacillus) ait izolatlar LAB olarak tanımlandı. Ayrıca peynir yapım süreçlerinden geçebilecek on farklı bakteri cinsi de (Staphylococcus, Microbacterium, Phyllobacterium, Micrococcus, Hafnia, Shigella, Serratia, Leifsonia, Stenotrophomonas ve Paenibacillus) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lactic acid bacteria (LAB), an important group of microorganisms, are generally found in high nutritional products as meat, vegetables and milk products and enable the formation of fermented products by using the carbohydrates present in their environment. These microorganisms both protect fermented products and make them healthier and longer-lasting by producing special compounds such as lactic, acetic and citric acid. In light of this information, in the current study, 55 bacterial isolates were obtained from 14 local white cheese samples collected from 7 different regions representing Ağrı Province. In addition to morphological, physiological and biochemical tests for the identification of these isolates; bile salt tolerance, antibiotic susceptibility and antagonistic activity parameters were also performed. Within the scope of molecular tests, DNA isolation of 55 isolates, amplification of 16S rDNA gene region and sequence analysis of 16S rDNA gene region were performed. According to the sequence analysis of 16S rDNA gene region, isolates were belonging to five different genera (Streptococcus, Enterococcus, Lactococcus, Leuconostoc and Lactobacillus) were identified as LAB. In addition, ten different bacterial genera (Staphylococcus, Microbacterium, Phyllobacterium, Micrococcus, Hafnia, Shigella, Serratia, Leifsonia, Stenotrophomonas and Paenibacillus) were determined which could be through cheese making processes.