Mihrali Bey
Mihrali Bey
  1. Tez No: 72595
  2. Yazar: SELMA ÖLÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSAMETTİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET XIX.Yüzyil boyunca Ruslar'ın emelleri gereği yayılma politikası uygulaması sonucu, egemenliği altındaki ulusları sindirme, asimile etme çabaları Kafkaslar'daki Türkler üzerine bir karabulut gibi çökmüştü. Bu durum halkı galeyana getirmiş ve halk arasından birçok isimsiz kahraman türemiştir. Çalışmamızın kahramanı Mihrali Bey Tiflis'te doğmuş bir Karapapak Türküdür. Babası ölünce, cenazesi müslüman adetlerince gömülmeyince Ruslar'a isyan edip dağa çıkmıştır. Osmanlı Devleti'nde de suç işlemesiyle iki tarafta da aranan bir kanun kaçağı olmuştur. 93 Harbi'nin başlamasıyla kendi saflarında savaşmak kaydıyla iki devlet tarafından affedilmiştir. Kendisi Osmanlı Devleti saflarına geçerek Ruslar'a karşı savaşmıştır. Kars Savunmasında kahramanlaşmış, mertliği, yiğitliği, itaati ile Binbaşılığa yükselip Ahmet Muhtar Paşa'nın sağ kolu olmuştur. Savaş sonunda Sivas'da kurulan 40. Hamidiye Alayı'nın başına getirilerek İÇ ve dış isyanların bastırılmasında kullanılmıştır. Bu cenk ve halk kahramanının 93 Harbi'ndeki ve tarihteki rolü halkın destanlarıyla da ölümsüzleşmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There were lots of targets of the Russians during the 19 th. century: Expansion policy which is caused to the assimilation and cave of the Turkic and other nations lives in Caucasia. This policy had been got worked up those nations and it got many unknown heros produced among the people. The hero of this study was Mihrali Bey who was bom is Tiflis as a Karapapak Turk. When his father was dead which vasn't burried according to the Islamic Rituels he became a rebellious by going to the mountains. At the same time he was accused of some criminals in the Ottoman Empires. Both Russia and Ottoman states had forgiven him in order to cooperate with themselves when the 93 war started. However he joined to the Ottoman Army again st the Russians. Later on. he became a national hero with the Kars province defence, then he was ascended to the major for his braveness. provess and obedience. And he became the first assistant of Ahmet Muhtar Pasha. At the end of the war, he had been taken to the head of the 40 th.Hamidiye Regiment which was in Sivas. Mihrali Bey had been used to tackle the rebellion of the internal and external uprisings. This war and public hero has become immortalization with his roles in the history, especially in 93 war.