Five stories of Edgar Allan Poe and some hidden abnormal behaviour in man
- Tez No: 72594
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBECCEL TANERİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
 - Yıl: 1998
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
SUMMARY (TURKISH) Lise ve üniversite öğrencilerinin bir kısmı, duygusallık ve hüznün incelikle işlendiği Edgar Allan Poe'nun Annabel Lee şiirini ilgi çekici bulur ve zevkle okurlar. Buna karşılık dehşet ve acımasızlığın öne çıktığı aynı yazarın yazdığı öyküler, insan ruhunun karanlık yönleri ile okuyucuyu irkiltir. Bu inceleme nefret, şiddet ve acımasızlığın konu alındığı, bir anlamda sözde korku yaratan durumların kullanıldığı Poe'nun beş öyküsü üzerinedir. Bu çalışmanın amacı, sözü edilen eserlerdeki olaylar zincirinin yüzeysel akışı içerisinde korku duygusunun nasıl işlediğine bakmak, buna bağlı olarak kişinin gerçekten korkmasına neden olabilecek etkenleri görmenin önemini vurgulamaktır. Giriş bölümünde Edgar Allan Poe'nun özgeçmişini ve edebi kişiliği ile ilgili bilgi ile birlikte öykü ve öykü çeşitlerine ilişkin genel bir bakış açısı sunulmuş, literatürde Poe'nun eserleri üzerine olan düşüncelerin sınırlı bir araştırması verilmiştir. İkinci bölümde incelemeye aldığımız öykülerin kısa birer özeti sunulmuş, üçüncü bölümde korku çağrıştıran durumlar ele alınmış, dördüncü bölüm ise gerçekten korkulması gereken durumlar üzerine bir yorum getirmiştir. Beşinci ve son bölümde Poe'nun incelediğimiz beş öyküsünden ders alınması gereken satırarası gönderiler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Some high and university students find, it interesting and read with joy Edgar Allan Poe's poem, Annabel Lee, in which the sentiment of utmost grief is rendered. Contrary to this, Poe's stories, where human capacity for conducting evil is highly augmented, petrifies the reader. This work is about five of Poe's stories, in which the author focuses on violence, hatred and severity, utilising various ways to create a seemingly fearful atmosphere. The aim in this study is to show how important it is for man to be aware of the facts which should generate not baseless but justifiable fear as he may end up getting irretrievable harm. Poe's background and his literary profession, story as a literary style together with types of stories are briefly touched upon, and some literature on Poe's work is provided in introduction. Short summaries of five stories of Poe's which are picked up to be' studied for this thesis, are furnished in chapter two. In chapter three the devices Poe utilises to create fear are taken up whereas in chapter four this author's interpretation of Pop's work is presented. In the fifth and last chapter, the messages which, in our opinion, the reader should not miss in Poe's work, are given as closing remarks.