Futbolcuların fiziksel kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examination of the physical anxiety levels of football players
  1. Tez No: 725953
  2. Yazar: MESUT İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Futbolcuların fiziki görünümlerinden dolayı yaşadığı stres, kaygının sosyal fizik kaygıya etkisinin olup olmadığını incelemek amaçlı hazırlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig, Bölgesel Amatör Lig, Süper Amatör Lig, 1.Amatör Lig, 2. Amatör Lig düzeylerinde futbol oynamış 18 yaş üstü toplam 1000 erkek futbolcu oluşturmuştur. Çalışma verilerinin toplanmasında,“Demografik Bilgi Formu”ve“Sosyal Fizik Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Sonuç, Çalışmaya katılan bireylerin Fiziksel Görünüm Rahatlığı alt boyutu puanlarının ortalaması 10,85 ± 3,481; Olumsuz Değerlendirme Beklentisi alt boyutu puanlarının ortalaması ise 14,75 ± 5,539 olarak bulunmuş. Katılımcıların Sosyal Fiziksel Kaygı Envanteri toplam puanlarının ortalaması 25,60 ± 7,061 bulunmuş. Bu verilere göre katılımcıların sosyal fiziksel kaygı düzeylerinin fiziksel görünüm rahatlığı ve olumsuz değerlendirme beklentisinden daha yüksek olduğu görülmektedir. Bunun temel nedeni genç yaştaki bireylerin sosyal görünümlerine daha fazla önem vermesi ve fiziksel aktivite düzeyinin yüksek olması olarak açıklanabilir. Araştırmada yeralan futbolcuların Fiziksel Görünüm Rahatlığı alt boyutu puanları ile olumsuz değerlendirilme beklentisi alt boyutu arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki olup bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu durum çalışmada yer alan futbolcuların fiziksel olarak kendini iyi hissettiği ancak dışarıdan nasıl göründüğünü önemsediğini göstermektedir. Katılımcıların fiziksel görünüm rahatlığı alt boyutu puanları ile sosyal fiziksel kaygı envanteri puanları arasında pozitif yönlü orta düzey ilişki olup bu ilişki istatistiksel olarak anlamlıdır. Çalışmada aktif futbol oynayanlardan seçildiğinden, fiziksel olarak iyi olduklarını, ancak bu fizik kondisyon durumunu korumak ve performans devamlılığı sağlamak adına baskı altında hissettiklerini göstermektedir. Katılımcıların olumsuz değerlendirilme beklentisi alt boyutu puanları ile sosyal fiziksel kaygı envanteri puanları arasında pozitif yönlü güçlü ilişki olup bu ilişki istatistiksel olarak anlamlıdır. Özellikle aktif spor yapan bireyler fiziksel görünüm ve bazı fizyolojik değerler açısından kendilerini korumak ve performansını olumsuz etkileyecek durumlardan kaçınmak isterler, budurum hem sosyal fizik kaygı düzeylerinin artmasına hem de dışarıdan insanların onları nasıl gördüğünü önemsemelerine sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates anxiety induced by soccer players due to their physical appearances and whether this anxiety possibly triggers social anxiety in their social lives. The sampling of this work has been completed on thousand male soccer players over age 18 in the Turkish Super League and following all lower divisions up to 2nd Amateur League. The data collection process used“demographic information form”and“social, physical anxiety data set.”As a result, players who attended the research have an average physical appearance comfortability (lower end) point of 10. 85 with a variation of 3.481, while while the middle negative evaluation expectation point (lower back) is found as 14.75 with a deviation of 5.539. The total average social, physical anxiety data set point of attendees is calculated as 25.60 with a variation of 7.061. Based on these results, the first conclusion can be drawn as; attendees have higher social, physical anxiety levels than physical appearance comfortability and negative evaluation expectations. The main reason for this result can be explained by the higher importance level of physical appearance among young people and having a higher physical activity level and potential. As a second conclusion, there is a weak positive correlation between physical appearance comfortability points and negative evaluation expectation points on the players who took part in this research. This correlation is found statistically significant. This research concludes that players feel physically good while caring about how others see them. There is a moderate positive correlation between physical appearance comfortability and social, physical anxiety levels. This correlation is also found statistically significant. Since only active players are attended this research, they consider themselves physically in good form. However, they also feel stressed about sustaining this form. Average negative evaluation expectation points (lower end) and average social, physical anxiety data are set to have a strong positive correlation that is statistically significant. Especially active players avoid factors (physical appearance, physiological parameters) that may negatively affect their performances. Hence, this tendency increases their social, material anxiety and stress about how others see them.