Futbol altyapı yaş gruplarındaki oyuncuların durumluk-sürekli kaygı düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examining state-trait anxiety levels in youth soccer players across various variables
  1. Tez No: 924221
  2. Yazar: SADULLAH ERDAL ERDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ERDUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Futbol dünya çapında en popüler ve yaygın sporlardan biridir. Yetenekli bir futbolcunun gelişmesi ve başarılı bir kariyer yolunda ilerlemesi genellikle iyi bir altyapı eğitimiyle başlar. Futbol altyapısı genç sporculara temel becerileri kazandırmayı ve onları profesyonel futbola hazırlamayı amaçlamaktadır. Futbolcuların fiziksel ve teknik gelişiminin yanı sıra psikolojik durumları da oldukça önemlidir. Bu çalışmada futbol altyapı yaş gruplarında durumluk - sürekli kaygı seviyelerinin çeşitli değişkenlere göre düzeyleri incelenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Araştırmaya katılan futbolculara araştırmanın amacı ve önemi anlatılmıştır. Sonrasında Demografik Bilgi Formu ve Çocuklar İçin Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri doldurtulmuştur. Tanımlayıcı değerler, yüzde, maksimum, minimum, ortalama ve standart sapma olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Football is one of the most popular and widespread sports worldwide. The development of a talented football player and his progress in a successful career usually starts with a good infrastructure education. Football infrastructure aims to provide young athletes with basic skills and prepare them for professional football. In addition to the physical and technical development of football players, their psychological state is also very important. In this study, state-trait anxiety levels in football youth age groups were examined according to various variables Material and Methods: The purpose and significance of the study were explained to the football players participating in the research. Afterwards, the Demographic Information Form and the State-Trait Anxiety Inventory for Children were completed. Descriptive values were presented as percentages, maximum, minimum, mean, and standard deviation. Shapiro-Wilk normality distribution test was performed on the data and it was found that they did not show a normal distribution.