The measurement of service quality in real-estate
Gayrimenkulde hizmet kalitesi ölçümü
  1. Tez No: 725978
  2. Yazar: SALAH SALEM KHALIFA ABOUHARABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU CANCİ MATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hizmet işletmeleri açısından hizmet kalitesinin ölçülmesi üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Fiziksel ürünlerden ziyade maddi olmayan ilişkiler, hizmetlerin kalitesine katkıda bulunur. Hizmet kalitesini ölçmek söz konusu olduğunda, işler ürün kalitesini ölçmekten çok daha karmaşık hale gelir. Günümüzün pazarlama ortamı, yeni müşteriler edinmeye ve mevcut müşterilerle ilişkileri sürdürmeye büyük önem vermektedir ve gayrimenkul danışmanlık firmaları da bir istisna değildir. Hizmet kalitesi gibi soyut bir kavramı ölçme ve nicelleştirme yeteneği, pazarlama faaliyetlerinin yönetimine büyük ölçüde yardımcı olur. Bu çalışmaya göre, Libya'da bir kurumsal emlak komisyoncusu tarafından verilen hizmetlerin kalitesi değerlendirildi. Genel olarak hizmet sektöründe geniş bir uygulama alanına sahip olan ve her sektöre uyacak şekilde uyarlanabilen Parasuraman, Zeithaml ve Berry'nin Servqual Modelinin kullanılmasına karar verildi.
Özet (Çeviri)
Measuring service quality in terms of service businesses is an important issue that needs to be emphasized. Intangible relationships rather than physical products contribute to the quality of services. When it comes to measuring service quality, things get a lot more complicated than when it comes to measuring product quality. Today's marketing environment places a high value on acquiring new customers and maintaining relationships with existing ones, and real estate consulting firms are no exception. The management of marketing activities is greatly aided by the ability to measure and quantify an intangible concept like service quality. According to this study, the quality of services provided by a corporate real estate brokerage in Libya were evaluated. It was decided to use Parasuraman, Zeithaml, and Berry's Servqual Model, which has a wide application in the service industry in general and can be tailored to fit any industry.