Effect of indole butyric acid on rooting characteristics of sea buckthorn (Hippophae rhamnoides) hardwood cuttings
İndol butirik asit dozlarının yabani iğde (Hippophae rhamnoides) odun çeliklerinin köklenme özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 725979
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Bahçe Bitkileri Bölümü serasında 15 Ekim 2020-15 Aralık 2020 tarihleri arasında dört farklı konsantrasyondaki (0,1000, 2000 ve 4000 ppm) İndol -3- bütirik asit (IBA) ve beş yabani iğde çeşidinin ('Hergo', 'Habego', 'Leikora', 'Siberian Pearl' ve 'Polmix') odun çeliklerinin köklenmesi üzerine yürütülmüştür. Çalışma Tam Şansa Bağlı Deneme Desenine göre üç tekrrürlü olarak kurulmuş ve her tekerrürde 12 çelik bulundurulmuştur. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 26.0 programı kullanılarak varyans analizine (One-way ANOVA) tabi tutulmuş ve ortalamalar Duncan testi çoklu karşılaştırma testine göre yapılmıştır. 1000 ve 4000 ppm IBA ile muamele edilen çeliklerden %10.55 ile en yüksek ortalama kallus ve %54.44 oranı ile en yüksek ortalama köklenme oranı elde edilmiştir. Çalışılan diğer tüm özellikler (kök uzunluğu, kök sayısı, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı ve fidan sağ kalım oranı) kontrolden daha iyi sonuçlar vermiştir. Çeşitlerin köklenme özellikleri üzerine etkisi önemli olmuştur. Kallus oranı, köklenme yüzdesi, kök uzunluğu ve kök sayısı sırasıyla %14.58, %54.86, 15.00 cm ve 6.62 ile 'Leikora' çeşidinden elde edilirken, en iyi kök taze ağırlığı 0.24 g ile 'Polmix' çeşidinden elde edilmiştir. En yüksek kök kuru ağırlığı 0.03 g ile 'Habego' ve 'Leikora' çeşitlerinden ve son olarak en iyi fidan sağ kalım oranı %33.22 Habego çeşidinden elde edilmiştir. Genel olarak, 1000 ppm ile muamele edilen Leikora çeşidinin çelikleri ve ile en iyi kallus oranı (%33.33) ve kök uzunluğunu (%31.18), kontrol ile muamele edilen Leikora (%80.55) ve 2000 ppm ile muamele edilen 'Habego' çeşidinin çeliklerinden (%69.44) en yüksek köklenme oranınları elde edilmiştir. Kontrol ile muamele edilen 'Leikora' çeliklerinden en yüksek kök sayısı (17.79), kontrol ile muamele edilen 'Polmix' çeşidinin çeliklerinden en yüksek kök taze (0.59 g) ve kök kuru ağırlığı (0.07 g) ve son olarak en yüksek fidan hayatta kalma oranı (%58.73) 1000 ppm ile muamele edilmiş 'Habego' çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the greenhouse of the Horticultural Department at the University of Tokat Gaziosmanpaşa, Agricultural Research and Application Center, from October 15th to December 15th, 2020. The study aimed to investigate the effect of four concentrations (0, 1000, 2000 and 4000 ppm) of Indole -3- butyric acid (IBA) on rooting of five cultivars of sea buckthorn ('Hergo', 'Habego', 'Leikora', 'Siberian Pearl' and 'Polmix') hardwood cuttings. The experiment was designed as a Completely Randomized Design with three replications. Twelve cuttings were kept in each replication. Obtained data were subjected to analysis of variance (One-way ANOVA) using IBM SPSS Statistics 26.0 and the Duncan test was used to compare the averages. The treatment of cuttings with IBA especially 1000 and 4000 ppm significantly affected the callus rate which gained 10.55 % also the best-rooting rate was from the effect of 1000 ppm which obtained 54.44 %, while all other characteristics (root length, root numbers, fresh root weight, dry root weight and sapling survival) proved better results from the effect of control. Plant cultivars significantly affected the rooting of cuttings, best results of most characteristics were gained from 'Leikora' callus rate, rooting percentage, root length and roots number at 14.58 %, 54.86 %, 15.00 cm and 6.62 respectively, while best root fresh weight was obtained from 'Polmix' at 0.24 g, beside highest root dry weight was from roots of 'Habego' and 'Leikora' at 0.03 g and lastly best sapling survival 33.22 % was from 'Habego.' Overall, the cuttings of 'Leikora' cultivar treated with 1000 ppm provided the best callus rate and root length ( 33.33 % and 31.18 cm), cuttings of 'Habego' treated with 2000 ppm gained the highest rooting rate (69.44%), cuttings of 'Leikora' treated with control provided best root number (17.79), cuttings of 'Polmix' treated with control obtained highest fresh root weight (0.59 g) and root dry weight (0.07 g) and lastly best sapling survival (58.73 %) was from 'Habego' treated with 1000 ppm.