Anayasa Hukuku kapsamında ölçülülük ilkesi
The principle of proportionality in Constitutional Law
  1. Tez No: 725980
  2. Yazar: RUVEYDA İNALKAÇ KIRBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasında önemli bir ölçüt olarak kabul edilen ölçülülük ilkesi, sınırlandırmayla ulaşılmak istenen amacın sınırlandırmada kullanılan araç ile ilişkisini ortaya koyan ilkedir. Ölçülülük ilkesine göre bir temel hak ve özgürlüğün sınırlandırılmasında kullanılacak araç ulaşılmak istenen amaç için gerekli ve elverişli olmalı ve araç ile amaç arasında orantı bulunmalıdır. Farklı hukuk dallarında uygulaması bulunan ve önem ifade eden ölçülülük ilkesi, anayasa hukuku açısından da demokratik bir toplumda önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada ölçülülük ilkesinin anayasa hukuku kapsamında teori ve pratiği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Accepted of the important criterion on limitation of the basic human rights that principle of proportionality produce that relationship purpose and tool. According to principle of proportionality, Basic human rights can restrict with convenience, necessary and proportional tool. Principle of proportionality take place diffirent principle of law. This principle include important meaning for constituional law. This thesis examine that theory and practice of principle of proportionality in constituonal law.