Gemilerin liman operasyonları için kıyıdan enerji temin sisteminin tasarımı ve uygulaması: Trabzon limanı örneği
Design and application of cold-ironing system for port operations of ships: The case of Trabzon port
- Tez No: 726020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında, gemilerin liman operasyonlarında gereksinim duyduğu elektrik enerjisinin kıyıdan temin edilmesi konusu incelenmiştir. Bu bağlamda, Trabzon Limanı için kıyıdan enerji temin (KET) sistemi tasarımı önerilmiştir. Önerilen tasarım; egzoz emisyonları, finansal konular ve insan sağlığı açısından değerlendirilmiştir. KET sistemi tasarımında, 2018 ve 2019 yılına ait gemi operasyon verileri dikkate alınmıştır. Egzoz emisyon salım miktarları ve etkileri ile kıyı elektrik enerjisinin ve KET sisteminin maliyetinin belirlenmesi için hesaplamalar yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda; KET sisteminin maliyetinin 3.5 milyon $ ve toplam elektrik gücü kapasitesinin 3200 kW olduğu, yatırım maliyetini geri karşılama süresinin 1.29 ile 4.38 yıl olarak gerçekleştiği ve elektrik enerjisi temininde toplam 16893821 TL'lik bir tasarruf sağlanabileceği belirlenmiştir. 2018 ve 2019 yılında, Trabzon Limanı'nı kullanan gemilerin toplam yakıt tüketimleri 2172.4 ve 1256.1 ton olarak hesaplanmıştır. Bunun neticesinde, her iki yıl için toplam 227.1 ton zararlı egzoz emisyonu ile toplam 10712.7 ton sera gazının doğrudan atmosfere salındığı hesaplanmıştır. KET sisteminin aktif hale getirilmesi durumunda sağlık harcamalarında toplamda 7654921.17 $'lık bir tasarruf elde edilebileceği tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issue of supplying shore electrical energy required by ships in port operations has been examined. In this context, design of a cold-ironing (CI) system have been suggested for Trabzon Port. Suggested design has been evaluated in terms of exhaust emissions, financial issues, and human health. In the design of the CI system, the data on ship operations for 2018 and 2019 were considered. Calculations were made to determine amount of exhaust emissions and their effects, as well as the cost of coastal electrical energy and the CI system. As a result of the calculations, it has been determined that the cost of the CI system is 3.5 million $ and the total electrical power capacity is 3200 kW, the return-on-investment period is between 1.29 and 4.38 years, and a total savings of 16893821 TL can be achieved in the supply of electrical energy to ships due to the advantageous electrical energy in 2018 and 2019. In 2018 and 2019, the total fuel consumption of the ships using the Trabzon Port was calculated as 2172.4 and 1256.1 tons, respectively. As a result, it has been calculated that a total of 227.1 tons of harmful exhaust emissions and a total of 10712.7 tons of greenhouse gases were emitted directly into the atmosphere for both years. It is estimated that a total of $7654921.17 savings can be achieved in health expenditures if the CI system is activated.