Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde görev yapan akademik personelin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi
Determining the HEALTHY lifestyle behavior of academic staff at Van Yuzuncu Yil University
- Tez No: 726022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Görev Yapan Akademik Personelin Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının Belirlenmesidir. Yöntem: Bu çalışmanın evreni Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde görev yapan akademik personel oluşturmakta olup, örneklemini ise aynı üniversitede görev yapan öğretim üyeleri (Prof. Dr., Doç. Dr., Dr. Öğretim Üyesi) oluşturmaktadır. Araştırmada Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde görev yapan akademik personelin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ne düzeyde olduğunun belirlenmesinde nicel araştırma modeli uygulanmış olup, verilerin toplanması amacıyla sağlıklı yaşam biçim davranışları ölçek kullanıldı. Bu çalışmada katılımcılara cinsiyet, yaş, fakülte, unvan gibi demografik özelliklerinin belirlenmesine yönelik sorular hazırlanmış olup, akademisyenlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek için; Walker ve ark. tarafından geliştirilen Bahar ve ark. tarafından 2008 yılında Türkçeye uyarlama çalışması yapılan Sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği-II kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS istatistik paket programı kullanıldı. Sayısal değişkenler yüzde, ortalama±standart sapma, kategorik değişkenler ise frekans (f) ve yüzde (%) olarak ifade edildi. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulandı. Veriler normal dağılım göstermediği için gruplar arası karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis-H ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the Healthy Lifestyle Behaviors of Academic Staff Working at Van Yüzüncü Yıl University. Method: The universe of this study consists of academic staff working at Van Yüzüncü Yıl University, and the sample consists of faculty members (Prof. Dr., Associate Professor. Dr., Dr. Lecturer) working at the same university. In the study, a quantitative research model was applied to determine the level of healthy lifestyle behaviors of academic staff working at Van Yüzüncü Yıl University, and a healthy lifestyle behaviors scale was used to collect data. In this study, questions were prepared for the participants to determine their demographic characteristics such as gender, age, faculty, title, and in order to determine the healthy lifestyle behaviors of academicians; Walker et al. Developed by Bahar et al. The Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II, which was adapted into Turkish by SPSS statistical package program was used in the analysis of the data. Numerical variables were expressed as percent, mean±standard deviation, and categorical variables were expressed as frequency (f) and percent (%). Kolmogorov-Smirnov normality test was used to determine whether the obtained data showed normal distribution. Since the data did not show normal distribution, Kruskal Wallis-H and Mann-Whitney U tests were used for comparisons between groups.