Moğol-Bizans ilişkileri ve Moğol istilasının Bizans siyaseti üzerindeki etkileri
Mongolian-Byzantine relations and the effects of Mongolian invasion on Byzantine politics
  1. Tez No: 726038
  2. Yazar: AYHAN ERİNKARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BEYZA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, 13. yüzyılda tarih sahnesinde doğrudan imparatorluk olarak beliren Moğollar ile iç ve dış sorunlarla boğuşan Bizans İmparatorluğu arasındaki siyasî münasebetler incelenmiştir. Anadolu ve Balkan toprakları tarihsel süreç içerisinde irili ufaklı pek çok devlet ve unsura ev sahipliği yapmıştır. Söz konusu bölgeler Bizans İmparatorluğu için askerî, siyasî ve ekonomik devamlılık açısından büyük öneme sahip olmuştur. İmparatorluk bu bölgeleri elde tutmak adına Anadolu'da Selçuklular, Balkanlar'da da yine çoğunluğu Türkler tarafından idare edilen siyasî teşekküllerle ciddi mücadeleler vermiştir. Bizans İmparatorluğu IV. Haçlı Seferi sonucunda Nikea İmparatorluğu'na dönüşürken Cengiz Han ile başlayan ve daha sonrasında ise halefleri ile süregiden istila hareketleri, Anadolu ve Avrupa'nın büyük bir bölümünü etkilemiştir. Moğol şube devletlerinden İlhanlılar, Anadolu'da o ana değin altın çağını yaşayan Selçuklu Türklerini ve bu kadim coğrafyayı istila etmişlerdir. Öte yandan bir başka Moğol şube devleti olan Altın Orda Devleti ise Doğu Avrupa'dan başlayarak Balkanlar'a kadar bölgedeki tüm oluşumları birer birer hâkimiyet altına alarak bölgenin tartışmasız en güçlü devleti olmuştur. Dünya tarihinde derin izler bırakan Moğollar ile siyasî destek ihtiyacının derinden hissedildiği ve her bakımdan baskı altında olan Bizans İmparatorluğu arasındaki siyasî münasebetler böylesi kaotik bir ortamda başlamıştır. İmparatorluk Anadolu ve Avrupa'daki topraklarının büyük bir bölümünü önceden kaybettiğinden istiladan doğrudan etkilenmemiştir. Fakat istila sonrası değişen düzen ve söz konusu bölgelere coğrafi yakınlığı Bizans'ı hem olumlu hem de olumsuz açıdan etkilemiştir. Olayların daha çok Anadolu ve Balkan coğrafyaları üzerinden değerlendirildiği bu çalışmada, adı geçen coğrafyalarda yaşanan siyasî olaylar, Bizans İmparatorluğu ve Moğol şube devletleri ekseninde değerlendirilmiştir. Bu haliyle Orta Asya'dan başlayarak Kuzeydoğu Avrupa, Güneydoğu Avrupa ve Anadolu gibi geniş bir coğrafyanın siyasî tarihi ele alınmış ve ileride yapılacak çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the political relations between the Mongols, which emerged as an empire in the 13th century, and the Byzantine Empire, which had internal and external problems, were examined. Anotolia and Balkan lands have hosted plenty of big and small states and elements in the historical process. These regions were of great importance for the Byzantine Empire in terms of military, political and economic continuity, and Empire fought serious struggles with Seljuks in Anatolia and the states that were mostly ruled by the Turks in the Balkans in order to keep these regions. While the Byzantine Empire was transformed into the Nikea Empire as a result of the Fourth Crusade, the occupation movements that started with Genghis Khan in the Near East and continued with her successors later affected a large part of Anatolia and Europe. Ilkhanids, one of the Mongol branch states, dominated the Seljuk Turks, who lived their golden age in Anatolia until then, and this ancient geography. On the other hand, the Golden Horde State, another Mongolian branch state, became the undisputed strongest state in the region by dominating all the formations in the region, starting from Eastern Europe to the Balkans. Political relations between the Mongols, who left deep traces in world history, and the Byzantine Empire, where the need for political support was deeply felt and that under pressure in all respects, began in such a chaotic environment. The empire wasn't directly affected by the invasion, as it lost most of its lands in Anatolia and Europe beforehand. Howewer, the changing order after the invasion and its geographical proximity to the said regions affected the empire both positively and negatively. In this study, in which the events are mostly evaluated through Anatolian and Balkan geographies, the political events in the mentioned geographies are evaluated in the axis of the Byzantine Empire and Mongolian branch states. In this way, it is aimed to contribute to the future studies by considering the political history of a wide geography starting from Central Asia, and Northeast Europe, Southeast Europe and like Anatolia.