Türk soylu yabancıların çalışma hakkı ve çalışma özgürlüğü
Right to work and freedom of work of foreigners of Turkic origin
- Tez No: 726039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP YÜCEL BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, son dönemlerde Türk hukuku bakımından önem arz etmeye başlayan Türk soylu yabancıların çalışma hakkına ilişkin düzenlemeleri ele almak, Türk soylu yabancıların çalışma hakkı bakımından kendilerine tanınan farklı statüden ne şekilde yararlanabileceklerini incelemek, Türk soylu yabancıların çalışma özgürlüğünün hangi meslekler bakımından söz konusu olduğunun ve bu özgürlüğün sınırlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak yabancı kavramından, yabancı türlerinden, yabancıların çalışma hakkından, yabancıların çalışma hakkından yararlanabilmesi için hangi şartları taşımaları gerektiğinden, yabancıların çalışma hakkına getirilen sınırlandırmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise ilk olarak Türk soylu yabancı kavramı incelenmiş daha sonra Türk soylu yabancılara çalışma hakkı bakımından hangi mesleklerde özgürlükler sağlandığı, bu çalışma özgürlüğüne hangi meslekler bakımından sınırlandırma getirildiği, Türk soylu yabancıların çalışma iznine ilişkin usul ve esaslar incelenmiş, son olarak da Türk soylu yabancıların sosyal güvenlik hakları, siyasi hakları ve mesleki kuruluşlara üye olabilmek haklarına bu bölümde yer verilmiştir. Türk soylu yabancıların çalışma hakkına ilişkin kabul edilen 2527 sayılı Kanun ve bu Kanununun Uygulanması Hakkındaki Yönetmelik ile Türk soylu yabancılar, çalışma hakkı bakımından yasal olarak diğer yabancılardan farklı hak ve özgürlüklere sahip olmuş olsalar da uygulamada bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda uygulamada ortaya çıkan bu sorunlara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to deal with the regulations regarding the right to work of foreigners of Turkic origin, which have recently become important in terms of Turkish law, to examine how people of Turkic origin can benefit from the different status granted to them in terms of the right to work, which professions this status is valid for and to determine the limits of this status. Our study consists of two parts. In the first part, the concept of foreigner in general, types of foreigners, the right to work for foreigners, the conditions that foreigners have to have in order to benefit from the right to work, and the restrictions on the right to work for foreigners are mentioned. In the second part, firstly, the concept of foreigners that are of Turkic origin was examined, then in which professions freedoms were provided to them in terms of the right to work, in which professions restrictions were imposed on this freedom of work, the procedures and principles regarding the work permit were examined, and finally, the social security rights, political rights and the right to be a member of professional organizations are included in this last part. Although foreigners of Turkic origin have legally different rights and freedoms from other foreigners in terms of the right to work with the Law No: 2527 and the Implementation Regulation of this Law, which is adopted on the right to work for foreigners of Turkic origin, some problems come up in practice. In our study, these problems arising in practice are also included.