İnsan kolanjiokarsinoma hücre hattında silibinin'in antikanserojen etkinliğinin ve epitelyal mezenkimal geçiş (EMT) ile olan ilişkisinin araştırılması
Investigation of silibinin's anticancer activity and its relationship with epithelial mesenchymal transition (EMT) in human cholangiocarcinoma cell line
  1. Tez No: 726049
  2. Yazar: MERVE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BAŞKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kolanjiokarsinom (KK), safra kanalının epitel hücrelerinden kaynaklanan malign bir tümördür. Tümör metastazı hastaların kötü prognozu ve kısa süreli sağkalım ile ilişkili olduğundan, KK için alternatif terapötik yaklaşımlara acil ihtiyaç vardır. Epitelyal mezenkimal geçiş (EMT), kanserde epitelyal hücrelerin mezenkimal bir fenotip kazanmasını sağlayan çoklu biyokimyasal değişikliklere izin veren, biyolojik bir süreçtir. Bu geçiş sırasında epitel hücreler, E-kaderin (E-kad) ve keratinler gibi tipik epitelyal belirteçlerin ekspresyonunu aşamalı olarak kaybederek Vimentin (Vim), α-düz kas aktin (α -SMA) ve N-kaderin (N-kad) olmak üzere tipik mezenkimal belirteçlerin ekspresyonunu kazanırlar. Bu tez projesinde; insan kolanjiokarsinoma hücre hattında (TFK-1) Silibinin'in antikanserojen etkinliğini ve epitelyal mezenkimal geçiş (EMT) ile olan ilişkisini araştırdık. Çalışmada, in vitro ortamda KK hücre hattı olan TFK-1 hücrelerine farklı konsantrasyonlarda (5µM, 10µM, 25μM, 50µM, 75 μM, 100μM, 200µM) 48 saat süreyle Silibinin uyguladık.
Özet (Çeviri)
Cholangiocarcinoma (CCA) is a malignant tumor originating from bile duct epithelial cells. Since tumor metastasis is associated with poor prognosis and short-term survival of patients, there is an urgent need for alternative therapeutic approaches for CCA. Epithelial mesenchymal transition (EMT) is a biological process in cancer that allows multiple biochemical changes that enable epithelial cells to acquire a mesenchymal phenotype. During this transition, epithelial cells progressively lose expression of typical epithelial markers such as E-cadherin (E-cad) and keratins while gaining expression of typical mesenchymal markers such as Vimentin (Vim), α-smooth muscle actin (-SMA) and N-cadherin (N-cad). In this thesis project; we investigated the anticarcinogenic effectiveness of Silibinin and its relationship with epithelial mesenchymal transition (EMT)in the human cholangiocarcinoma cell line (TFK-1). In the study, we applied Silibinin at different concentrations (5µM, 10µM, 25µM, 50µM, 75 µM, 100µM, 200µM) to TFK-1 cells, a cholangiocarcinoma cell line, for 48 hours in vitro.