Maarif Vakfı tarafından hazırlanan Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Programının yeni okuryazarlıklar bağlamında incelenmesi
Examining the Language Program for Teaching Turkish as A Foreign Language prepared by Turkish Maarif Foundation in the context of new literacy
  1. Tez No: 726048
  2. Yazar: FEYZA ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZEKİ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, Maarif Vakfı tarafından hazırlanan yabancı dil olarak Türkçe öğretimi programını yeni okuryazarlıklar bağlamında incelemek ve programda incelenecek yeni okuryazarlık türleri olarak belirlenen medya okuryazarlığı, dijital (sayısal) okuryazarlık, bilgi okuryazarlığı, görsel okuryazarlık, ekran okuryazarlığı ve yerel okuryazarlık kavramlarından hangilerine yer verildiğini tespit etmektir. Araştırmada, nitel araştırmalarda kullanılan doküman incelemesi tekniğinden yararlanılmıştır. Doküman incelemesi tekniği, araştırılması amaçlanan kavramlar ile ilgili yazılı ve görsel verilerin çözümlenmesini içerir. Bu araştırmada, Maarif Vakfı tarafından hazırlanan yabancı dil olarak Türkçe öğretimi programı, doküman incelemesinden elde edilecek veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Çalışma öncesinde programın hangi yeni okuryazarlık türleri açısından inceleneceği belirlenmiş, bu belirleme yapılırken ilgili alanyazın taramasına başvurulmuştur. Araştırmanın ilk aşamasında; belirlenen okuryazarlık türlerini barındırma durumu bakımından Maarif Vakfı tarafından hazırlanan yabancı dil olarak Türkçe öğretimi programı incelenmiş, seçilen okuryazarlık türleriyle bağlantılı kazanımlar araştırmacı tarafından gruplandırılmıştır. Aynı yıl içinde Maarif Vakfı'nın hazırlamış olduğu bu program ikinci defa incelenmiş ve ikinci incelemeden elde edilen veriler araştırmacı tarafından tekrar analiz edilip yeniden gruplandırılmıştır. Yapılan analizlerden elde edilen ilk veriler ile ikinci veriler kıyaslanmış ve aralarındaki tutarlılık oranına bakılmıştır. Bu oran .98 çıkmıştır. Sonraki aşamada elde edilen veriler ışığında, yapılan araştırmanın bulgular kısmı yazılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuca göre, araştırma için belirlenen yeni okuryazarlık türlerinden medya okuryazarlığına % 5.04, dijital (sayısal) okuryazarlığa % 15.81, bilgi okuryazarlığına %29.35, görsel okuryazarlığa % 44.38, ekran okuryazarlığına % 1.05 ve yerel okuryazarlığa % 4.34 oranında programda yer verildiği, programda yer alan bu okuryazarlık türlerinin dağılımında belirli bir oran gözetilmediği tespit edilmiş, Maarif Vakfı tarafından hazırlanan yabancı dil olarak Türkçe öğretimi programının araştırmada incelenen yeni okuryazarlık türlerini içinde bulundurduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya getirilecek öneriler ise; Maarif Vakfı tarafından hazırlanan yabancı dil olarak Türkçe öğretimi programı farklı yeni okuryazarlık türleri açısından incelenip, inceleme alanı genişletilebilir. İncelenen yeni okuryazarlık türlerinin dört temel dil becerisi arasında dengeli bir dağılım gözetme durumuna bakılabilir. Bu alanda eksik varsa yapılan çalışmalar ilgililere öneri niteliği taşıyabilir. İncelenen yeni okuryazarlık türlerinde program içinde dengeli bir dağılıma rastlanmamıştır. Program güncellenirken bu veriler ilgililere öneri niteliği taşıyabilir, şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the Maarif Foundation's Turkish as a foreign language teaching program in the context of new literacy and to determine which of the literacy concepts such as media literacy, digital (digital) literacy, information literacy, visual literacy, screen literacy, and local literacy are included as new literacy types in the program. The document analysis method, was used in this study. The document analysis entails the examination of written and visual data linked to the topics under investigation. The program was used as main data source for the document analysis. The relevant literature was reviewed prior to the study, and it was decided which literacy types will be examined in the program. The program was analysed in terms of the status of including the specified literacy types in the first stage of the research, and the researcher classified the learning outcomes related to the literacy types. The second version of the program, which was published by the Maarif Foundation the same year, was reviewed for the second time, and the researcher reanalysed and regrouped the data received from the second examination. The consistency ratio of the first and second data was evaluated. This was a ratio of.98. The findings section of the research was written considering the data gathered in the next step. According to the research findings, media literacy (5.04 %), digital (digital) literacy (15.81 %), information literacy (29.35 %), visual literacy (44.38 %), screen literacy (1.05%), and local literacy (4.34 %) were included in the program. It has been discovered that there is no specific ratio in the distribution of these literacy types. As a result of the examination, it was concluded that the program prepared by the Maarif Foundation, includes the new literacy types examined in the research. The suggestions to be brought to the research are; the curriculum of teaching Turkish as a foreign language, prepared by the Maarif Foundation, can be examined in terms of different new types of literacy, and the field of study can be expanded. The distribution of the new literacy types examined among the four basic language skills can be looked at. İf missing; the study can be a suggestion to the interested parties. There is no balanced distribution among the new types of literacy examined. While the program is being updated, this data may be a suggestion to the interested parties.