Pairs trading strategy and application on BIST30 shares
İkili işlem stratejisinin BIST30 hisse senetlerine uygulaması
  1. Tez No: 726055
  2. Yazar: SELİN RENA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKAN AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
Bu çalısmanın amacı 'pairs trading' stratjisinin Borsa Đstanbul hisse senetlerine uygulanması sonucunda performansını ölçmektir. BIST30 endeksinde islem gören 21 hise senedi kullanılmıstır, pairs trading'in bu hisseler üzerinde efektif bir strateji olduğu ve pozitif getiri elde edildiği gösterilmistir. Sonraki asamada, strateji iki farklı zaman periyodu için Türkiye Bankacılık sektörüne uygulanmıstır. Sonuç olarak stratejinin bu zaman dilimlerinde de basarılı olduğu gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the performance of pairs trading strategy in the Borsa Istanbul Stock Exchange Market. Using 21 blue chip stocks traded in BIST30, it is shown that pairs trading is an effective strategy and provides positive returns consistently. Next, strategy applied to Turkey banking sector for two different time zones. It is shown that pairs trading strategy works consistently with different financial process and periods.